Roger Waters kimdir

Ad Soyad: Roger Waters Doğum Tarihi: 06 Eylül 1943 Nereli: Great Bookham,İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Roger Waters kimdir, George Roger Waters, 6 Eylül 1943 Great Bookham doğumlu efsanevi Pink Floyd grubunun bas gitaristi. Cambridge’de büyüdü. Genellikle babası Eric Fletcher Waters’ın da bulunduğu 2.Dünya Savaşı hakkında besteler yaptı. 1944 yılında İtalya’daki Anzio harekatı sırasında kaybettiği babasına The Final Cut albümünü ithafetti.

Askeri okuldan kovulduktan sonra nükleer silahsızlanmaya karşı bir grubun lideri oldu. Mimarlık eğitimi için Londra’ya, The Regent Street Polytechnic‘e gitti. Burada Nick Mason ve Richard Wright ile tanıştı. 1965’te ritm ve blues şarkılar çalan “The Screaming Abdas” grubuyla aktif müzik hayatına başladı. Bu gruba Bob Close ve Syd Barret’ı getirdi. 1965’in sonlarına doğru Pink Floyd “sound”u oluşmaya başladı. ”The Pink Floyd” ismi Pink Anderson ve Floyd Council adlı iki blues sanatçısından gelmektedir.

1966 yılında, genellikle Syd Barret’ın yaptığı saykodelik ve R&B uyarlamaları çaldılar. Yaptıkları underground müzik tarzının duyulmasının ardından 1967 mart ayında ilk single albümleri olan “Arnold Layn”i yayınladılar. Bu albümle İngiltere müzik listelerine 20. sıradan girmeyi başardılar. Arkasından çıkardıkları “See Emily Play” albümüyle listelerde 7 haftada 6. sıraya kadar yükseldiler. Pink Floyd’un ilk uzunçaları “The Piper at the Gates of Dawn”da İngiliz listelerinde aynı başarıyı gösterdi.

Roger Waters uyuşturucu sorunu olan Syd Barret’ın gruptan ayrılmasıyla birlikte, grubun lideri haline geldi. Bu durumun kendi isteğiyle değil,grubun diğer üyelerinin geri çekilmesiyle gerçekleştiğini söyledi. ”The Wall” albümünün yapımı sırasında, bazı şarkıları çalmasını istemediği Richard Wright ile ve sürekli nasıl çalması gerektiği konusunda uyarılarda bulunduğu Nick Mason ile büyük tartışmalar yaşadı. Tartışmalar yüzünden Richard Wright gruptan ayrıldı.

19691975 yıları arasında Judy Trim ile, 19761992 yılları arasında, Harry ve India adlarında iki çocuk sahibi olduğu Carolyne Christie ile ve son olarak 1992 – 2001 yılları arasında bir çocuk sahibi olduğu Priscilla Phillips ile evlilikler yaşadı.

1983 yılında bütün şarkıların rüyaymış gibi anlatıldığı ” The Pros and Cons of Hitchhiking” albümünü çıkardı. Bu albüm The final Cut ve The Wall albümlerinin devamı niteliğinde oldu. Bu albümde Eric Clapton grubun solo gitaristliğini üstlendi.

1985 yılında büyük hayranı olduğu John Lennon için, bas gitarist arkadaşı Andy Fairweather-Low ile beraber bir konser düzenledi.

1987 yılında , “The Tide is Turning” isimli şarkı dışında diğer albümleri kadar ilgi toplayamayan “Radio K.A.O.S” albümünü yayınladı.

Roger Waters kulaklarındaki rahatsızlık nedeniyle konserlerde daha rahat şarkı söyleyebilmek için işitme cihazı kullanıyordu ve bas gitarının akordunu grubun klavyecisi Rick Wright’a yaptırıyordu.

Berlin duvarının yıkılmasıyla birlikte, 21 Temmuz 1990’da “The Wall” performansını gerçekleştirdi. 1992 eylülünde üçüncü solo albümü olan ve Jeff Beck, John Patituci, Andy Fairwather-Low, Michael Kamen gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çalıştığı “Amused to Death” albümünü yayınladı. Eleştirmenler tarafından Roger Waters’ın en iyi solo albümü kabul edildi. Bu albüm için turneye çıkmak yerine 1993 yılında bir yardım konseri düzenledi. 1990 ve sonrasının büyük bir kısmını Fransız Devrimi’ni anlatan “Ca Ira” operası üzerinde çalışarak geçirdi. Bu opera son halini 2005 yılında aldı.

2003 yılında George Bush ve Tony Blair politikalarını eleştiren” To Kill The Child” ve” Leaving Beirut” isimli iki şarkısını internet üzerinden yayınladı.

2005 yılında Roger Waters, Nick Mason, Richard Wright ve David Gilmour bir araya gelerek, Londra Hyde Park’ta düzenlenen “Live 8” yardım konserinde “Pink Floyd” olarak yeraldılar. 20 Haziran 2006’da İstanbul Kuruçeşme’de bir konser verdi ve bu konserde “Dark Side of The Moon” albümünün tamamını çaldı.

Roger Waters A.B.D ‘de hayatını sürdürmekte ve iki yeni solo albüm üzerinde çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Roger Waters hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu