Carlos Santana kimdir

Ad Soyad: Carlos Santana Doğum Tarihi: 20 Temmuz 1947 Nereli: Navarro, Meksika Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Carlos Santana kimdir, Santana, Shaman, Supernatural gibi, her biri milyonlarca satarak, defalarca Multi-Platin ödülü almış olan albümlere sahip Meksika asıllı Amerika’lı müzisyen. Rock, fusion jazz, blues gibi farklı türlerde eserler veren Santana, Rolling Stone dergisi tarafından yapılan Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi listesinde 15. sıradadır.

Carlos Augusto Alves Santana, 20 Temmuz 1947 tarihinde, Autlán de Navarro, Jalisco, Meksika’da dünyaya geldi. Mariachi kemanisti bir babanın çocuğu olması sayesinde küçük yaşta keman çalmayı öğrendi. Ailesinin Jalisco’dan Tijuana’ya taşınması sayesinde farklı müzikal öğelerle tanışan ve rock müziğe merak saran Santana, Tijuana’dan sonra San Fransisco’ya taşındı.

Tijuana’dayken tanıştığı ve ilk hocası olarak gösterdiği gitarist Javier Batiz sayesinde far edindi ve bu farklılığı sayesinde San Francisco’da kısa sürede benzerleri arasında sivrilmeyi başardı. Kurduğu ilk grup olan Santana Blues Band, 1969 yılındaki ünlü Woodstock festivalinde sahne alarak popülaritesini kısa sürede arttırdı ve Santana, Columbia Records şirketi ile plak antlaşması imzaladı.

Grubun ilk albümü Santana, Amerika listelerinde 4 numaraya kadar yükselmeyi başardı. Woodstock festivalinin beklenenden daha büyük bir ünü de beraberinde getirdiğini farkdeden grup, ikinci albümleri olan Abraxas’ı zaman kaybetmeden, 1970 yılında yayınladı. Albüm kısa sürede 4 milyondan fazla kopya satarak muhteşem bir finansal başarı getirdi. Fakat Santana, grubun gidiş hattını değiştirmek istiyordu ve de bu amaçla gruba Neal Schon’u katarak üçüncü albümleri olan ve de 1971 yılında yayınlanan Santana III’de daha caz etkileşimli ve kompleks bir yapı olmasını garantiledi.

1972 yılında, grubun isim haklarına sahip olan Santana, bu avantajını kullanarak grubun kadrosunu tamamen değiştirdi ve deneysel, caz etkileşimli, mistik diye adlandırdığı yeni bir müzikal yapıya yöneldi. 70’lerin ikinci yarısında ve 80’li yıllarda sürekli arayış içinde, deneysel yapıda bir görüntü çizen grup, her ne kadar çok kaliteli albümlere imza atsa da albüm satışlarında eski şaşalı günlerini uzun süre yakalama şansı bulamadı.

1990’lı yılların başlarında albüm satışlarında ve hayran kitlesinde ciddi bir düşüş görülen Santana’nın imdadına, daha önce Columbia Records’da beraber çalıştığı Clive Davis yetişti. Davis sayesinde Arista Records ile yeni bir antlaşma imzalayan müzisyen, 1999 yılında, Eric Clapton, Rob Thomas, Dave Matthews gibi efsanevi müzisyenlerin de katkılarıyla Supernatural albümünü piyasaya çıkarttı. Dünya çapında 25 milyondan fazla satış başarısına ulaşan albüm, 1999 yılında 9 Grammy Ödülü kazandı. Santana’nın müzik kariyerini tekrar başlatan albüm olarak da bilinen Supernatural, 19992009 yılları arasında 15 Multi-Platin ödülü kazanarak ulaşılması zor bir başarıya imza attı.

Supernatural’in başarısının ardından, 2002 yılında çıkarttığı Shaman adlı albümüyle aynı konsepti sürdüren Santana, bu albümde P.O.D. ve Seal gibi farklı müzisyenlerle çalıştı ve de top100 listesinde beşinci sıraya kadar yükselen The Game of Love şarkısı ile başarı kazandı. Gitaristin son stüdyo albümü ise, All That I Am adıyla 2005 yılında yayınlandı.

Paul Reed Smith (PRS) gitarları kullanan Carlos Santana’nın aynı zamanda PRS firması tarafından yapılan ve kendi adını taşıyan Santana III adlı özel bir gitar serisi de bulunmakta. Rolling Stone dergisi tarafından Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi anketinde 15. sırada gösterilen başarılı müzisyen, ilham aldığı isimler arasında B.B.King ve Jimi Hendrix’i gösteriyor.

İlgili Makaleler

Carlos Santana hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu