Eddie Vedder kimdir

Ad Soyad: Eddie Vedder Doğum Tarihi: 23 Aralık 1964 Nereli: Chicago, Amerika Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Eddie Vedder kimdir, Eddie Vedder, 1964 doğumlu Amerikalı müzisyen. Gerçek adı Edward Louis Seversen III olan Vedder, Pearl Jam grubunun vokalisti, şarkı sözü yazarı ve aynı zamanda grupta gitar çalıyor. Politik görüşlerini açıklamaktan çekinmeyen müzisyen, çevre kirliliği konusunda da çok hassas.

Eddie Vedder, 23 Aralık 1964’te Chicago, Amerika’da dünyaya geldi. Henüz 2 yaşındayken annesi ve babası boşandı, annesi Peter Mueller ile evlendi. Bu yeni evlilikten Vedder’ın 3 erkek kardeşi oldu. 1970li yılların ortalarında müzisyen ve ailesi Kaliforniya’ya taşındı. Onikinci yaşgününde annesi Vedder’a bir gitar hediye etti ve müzisyen boş zamanlarını gitar çalarak değerlendirmeye başladı. Müzisyen lisedeyken, annesi ve üvey babası boşandı ve annesi Chicago’ya taşındı ancak Vedder okul değiştirmemek için üvey babasıyla birlikte Kaliforniya’da kaldı. Fakat bu zamana kadar üvey babasını r, aynı yıl gerçeği öğrendi ve zaten kötü olan üvey baba-oğul ilişkileri iyiden iyiye bozulmaya başladı. Müzisyen okuduğu San Dieguito Lisesi’ni bırakarak annesinin yanına, Chicago’ya taşındı. Burada adını “Eddie Vedder” olarak değiştirdi; “Vedder”, annesinin kızlık soyadıydı.

1984 yılında Vedder, kız arkadaşı Beth Liebling ile San Dieogo’ya giderek demo kaydetmeye başladı. Bu sırada dönemsel işlerde de çalışıyordu; geceleri benzin istasyonlarındaydı, gündüzleri ise bir otelde güvenlik görevlisiydi. Bir süre sonra, yerel bir grup olan “Bad Radio”da vokalistlik yapmaya başladı.

Müzisyen Bad Radio grubundan henüz ayrılmıştı ki, Red Hot Chilli Peppers grubunun eski davulcusu olan Jack Irons, Vedder’a vokalist arayan Seattlelı bir grubun demosunu dinletti. Deneme olarak kaydettiği 3 şarkıyı gruba gönderdi. Bu şarkılar “Alive”, “once” ve “Footsteps” idi ve şarkıların sözlerini de kendisi yazmıştı. Kayıtları dinleyen grup üyeleri Vedder’ı vokalist seçmeleri için Seattle’a çağırdı. Müzisyenin eşsiz sesinden çok etkilenen grup elemanları, Vedder’ı aralarına katarak Pearl Jam’ı kurdu. Vedder, grupta vokal yapmanın dışında gitar da çalmaya başladı. Gitarın dışında bazı şarkılara mızıka, davul, akordeon, tefle eşlik ediyordu.

Vedder, aynı zamanda politik konuşmaları ve aşırıya kaçan davranışlarıyla da nam salmıştı. Konserleri sırasında seyircilerle politika tartışıyordu, sahnede politik tavrını sergilemekten çekinmiyordu.

Vedder, Pearl Jam dışında birçok müzisyen ve grupla çalıştı. The Who, Bruce Springsteen, U2, Ben Harper, Rolling Stones, REM bunlardan birkaçıydı. The Strokes grubunun 2006 tarihli konserlerinde de sahneye çıkıp gruba vokalde eşlik etti.

Vedder, 20 yaşından beri birlikte olduğu kız arkadaşı Beth Liebling ile 1994 yılında evlendi. Bu birliktelik 6 yıl sürdü, çift 2000 yılında boşandı. Müzisyen daha sonra Jill McCormick’le evlendi. 2004 yılında Olivia isimli kızı dünyaya geldi.

Vedder, konserleri başlamadan önce sahneye gitar ya da mızıkayla çıkarak seyirciyi konsere hazırlıyor. Bir sörf tutkunu olan müzisyen, “Surfrider Foundation” adlı kuruluşun bir üyesi. En yakın arkadaşları profesyonel sörfçü Kelly Slater ve “The Who” grubu gitaristi Pete Townshend. Çevreyi korumayı hayat tarzı olarak benimseyen Vedder’ın sağ bacağında “Önce Dünya!” yazan bir dövme var. Okuduğu liseye, bir tiyatro salonu yapılması için 10.000 dolar bağışlamış. Local H grubunun ve \”Weird Al” Yankovic’in, Eddie Vedder’ın adını taşıyan şarkıları var. Bir George W. Bush karşıtı, 1.70 metre boyunda ve bir vejetaryen. The Ramones grubunun ve yazar Kurt Vonegut’ın bir hayranı. Basketbolu çok seviyor, Chicago Bulls takımının bir taraftarı. Benzin istasyonunda çalıştığı sırada kullandığı Toyota marka kamyoneti hala saklıyor, zaman zaman da kullanıyor.

İlgili Makaleler

Eddie Vedder hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu