Robin Williams kimdir

Ad Soyad: Robin Williams Doğum Tarihi: 21 Temmuz 1951 Nereli: Chicago, A.B.D. Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Robin Williams kimdir, d Morning Vietnam, Good Will Hunting, Patch Adams, Jumanji ve Ölü Ozanlar Derneği gibi pek çok başarılı Holywood filminde karşımıza çıkan A.B.D.’li sinema oyuncusu ve komedyen. Holywood’un en başarılı isimlerinden olan Williams, bir Oscar, iki Emmy, dört Altın Küre ve beş Grammy’nin de aralarında bulunduğu onlarca ödüle sahiptir.

Robin McLaurim Williams, 21 Temmuz 1951 tarihinde, Chicago, A.B.D.’de dünyaya geldi. Babası Robert Williams Ford Otomobil firmasında bir yönetici, annesi Laura Williams ise, zamanının tanınmış modellerinden birisiydi. Çocukluğunu Bloomfield Hills, Michigan’da geçiren Williams, Detroit İlkokulu’nu bitirmesinin ardından Kaliforniya’da bulunan Redwood Lisesi’nde eğitim aldı. Claremont Koleji’nden mezun olmasının ardından, 1973 yılında Julliard Okulu’na geçti; özel beceri gösterenlerin okuduğu bu okula sadece yılda 20 öğrenci alınıyordu.

NBC’de yayınlanan kısa ömürlü The Richard Pryor Show adlı programın ardından Happy Days adlı tv seris başlayan Williams, bu dizide uzaylı Monk karakteri ile kısa sürede büyük bir popülerlik yakadı ve karakter diziden ayrılarak Williams’ın başrolünde olduğu Monk and Mindy adlı kendisine özel bir diziye kavuştu. 19781982 yılları arasında yayınlanan Monk and Mindy, o kadar popüler bir diziydi ki, kendisine özel posterlerden boyama kitaplarına kadar genç seyircilere yönelik pek çok materyal yayınlandı.

Monk and Mindy dizisiyle yakaladığı popülerliği çok iyi kullanan Williams, 70’li yılların sonlarından itibaren standup şovlar yapmaya başladı ve iyi bir komedyen olarak sadık bir izleyici kitlesi edindi. 2004 yılında, Comedy Central tarafından yayınlanan “Tarihin En İyi 100 Stand-Up Komedyeni” listesinde Williams 13. olarak gösteriliyordu.

Sinema kariyerine 1980 tarihli Temel Reis adlı film ile başlayan Williams, kariyerinin çoğunda komedi dalında eserler verdi. Williams’ın sinemada gösterdiği ilk başarı, 1987 tarihli Good Morning, Vietnam oldu. Bu filmde canlandırdığı Adrian Cronauer karakteri ile Altın Küre ödülü kazanan sanatçı, ayrıca BAFTA, Oscar ve Amerikan Komedi Ödülleri’ne aday gösterildi.

1992 yılında, Aladdin adlı animasyon filmindeki Cin karakterine yaptığı seslendirme ile beyaz perdenin farklı bir alanına daha atılan Williams, daha sonraki yıllarda seslendirme sanatçısı olarak A.I., Everyone’s Hero, Happy Feet ve The Timekeeper gibi pek çok eserde rol aldı.

Williams’ın sinemada gösterdiği ikinci büyük başarı ise, 1998 tarihli Good Will Hunting ile oldu; sanatçı bu film ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü kazandı. Williams’ın diğer önemli filmleri arasında komedi/dram Patch Adams, bilimkurgu dalındaki Bicentennial Man, aynı adı taşıyan ünlü kitaptan uyarlanan Dead Poets Society ve evsiz bu yapımların yanı sıra çocuklara yönelik komedi filmlerinde de yer alan sanatçı, bu alanda en fazla Peter Pan ve Jumanji adlı filmlerle ilgi çekmeyi başardı.

İlk olarak 1978 yılında, Valerie Velardi ile evlenen Williams, bu evliliği noktalamasının ardından ilk evliliğinden olan çocuğunun bakıcısı olan Marsha Garces ile dünya evine girdi; halen evli olan çiftin iki çocuğu bulunmakta.

Aktörlük kariyerinden ve hayranlarından ayırabildiği zamanlarda oyun oyunmayı sevdiğini belirten aktör, tam bir masaüstü rol yapma oyunları ve bilgisayar oyunları hastası. Half-Life, Warcraft ve benzeri pek çok bilgisayar oyununun yanı sıra Dungeons and Dragons adlı masaüstü rol yapma oyunlarını da çok sevdiğini belirten aktör, 2006 yılında düzenlenen E3 adlı bilgisayar oyunları buluşmasının da konuk sanatçısı olarak karşımıza çıkmıştı.

İlgili Makaleler

Robin Williams hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu