Nejat Uygur kimdir

Ad Soyad: Nejat Uygur Doğum Tarihi: 10 Ağustos 1927 Nereli: Kilis Meslekler: , , Ölüm Tarihi: 18 Kasım 2013

Nejat Uygur kimdir, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu

Nejat Uygur; 10 Ağustos 1927 de Kilis’te subay bir baba ve öğretmen bir annenin üç çocuğından ortancası olarak doğdu. 1938 yılında daha ilkokul öğrencisiyken tiyatroya başladı. Kilis’li olan sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir.Babasının mesleği ye, eğitimini Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe’de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır.

1943 yılında Sarıyer Halkevi’nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir.

1949 yılında Nejat Uygur tiyatrosunu kurdu. Amatör ve profesyonel olarak 60 yıldan uzun süredir tiyatro yapan Nejat Uygur’un 50’den fazla ödülü var. Ayrıca bir kaç tane de filmde oynamıştır. 2 kez ABD, 4 kez Avrupa ve 35 yıla yakın da Anadolu turnesi yaptı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Nejat Uygur ; 1950 yılından beri Necla Uygur ile evlidir ve Ahmet, Süheyl Uygur, Süha, Kemal ve Behzat Uygur adlarında 5 oğlu vardır. Süheyl ile Süha, ikizdirler.

Abisi Zeki Ayhan Uygur, Türkiye’de iken Dz. Kuvvetlerinde deniz Tabip albayıydı, emekli olduktan sonra Amerika’ya gitti o şimdi Amerika’da ünlü bir beyin cerrahı.

Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirterek , “Benim düşündüğüm ilk meslek pilotluktu. Çocukluğumda pilot olacağımı düşünürdüm”demiş.

Gençlik yıllarında Amerika’ya ulaşmak isteğiyle gemici oldu. Bu günlerini şöyle dile getiriyor. “Benim gençliğimde herkeste Amerika’ya gitmek gibi çok yoğun bir istek vardı. Bu yüzden liman cüzdanı çıkarttım ve gemici oldum. Hiç unutmam, bir Panama şilebinde çalıştım. Gemide kimsenin canı sıkılmazdı. Onlara fıkralar anlatır, taklitler yapardım. Herkes çok gülerdi. Sonra askere gittim, orada da arkadaşlarımı çok güldürürdüm. Giderek insanların yüzünü güldürmek bende tutku oldu. Sonra da tiyatro başladı zaten.”

Nejat Uygur, 10 Eylül 2007 tarihinde beyin damarlarında oluşan bir tıkanıklık nedeniyle vücudun sol tarafında kısmi felç oluşmuştur.

Kaldırıldığı İstanbul Medistate Kavacık Hastanesi’nde 18 Kasım 2013 tarihinde solunum yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti.

Ödülleri :
1999 – 22. Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri “Belkıs Dilligil Onur Ödülü”
2006 – Kemal Sunal Kültür Sanat Ödülü “En İyi Tiyatrocu”
2007 – Altın Kelebek TV Yıldızları Yarışması “Tiyatroya Destek Yılı Özel Ödülü”

Tiyatro oyunlarından bazıları :
Alo Orası Tımarhane mi?
Aman Özal Duymasın
Benim Annem Evden Neden Kaçtı
Cibali Karakolu
Hanedan
Hastane mi? Kestane mi?
Kaynanatör
Miğferine Çiçek Eken Asker
Minti Minti
Sizinki Can da Bizimki Patlıcan mı?
Son Umudum Milli Piyango
Şeyini Şey Ettiğimin Şeyi
Şeytandan 29 Gün Evvel Doğan Çocuk (Minti Minti 2)
Zamsalak

Filmleri :
1970 – Cafer Bey
1971 – Cafer Bey İyi, Fakir Ve Kibar
1974 – Cafer’in Nargilesi
2004 – Vizontele Tuuba
2007 – Beyaz Melek

İlgili Makaleler

Nejat Uygur hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu