Nurettin Canikli kimdir

Ad Soyad: Nurettin Canikli Doğum Tarihi: 15 Mayıs 1960 Nereli: Alucra, Giresun Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Nurettin Canikli kimdir, Nurettin Canikli, 15 Mayıs 1960 tarihinde Giresun Alucra’da doğmuştur. Babasının adı Şevket, annesinin adı Ayşe’dir. İlk ve orta öğrenimini Alucra’da tamamladı. 1974 yılında Devlet Parasız Yatılı Okulları ( DPYO ) sınavına girerek Giresun İmam Hatip Lisesini kazandı ve orada okudu. 1978 yılında ilk tercihi olan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazandı.

1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Mezun olduktan sonra aynı yıl Maliye Müfettiş Muavini oldu. 1985 yılında da yeterlilik sınavını vererek Maliye Müfettişi oldu.

Askerliğini yaptıktan sonra 1989 yılında Yüksek Lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesi’nde para-banka-finansman alanında tamamladı.

1993 yılında Maliye Başmüfettişliğine atandı. Ardından da aynı yıl Gelirler Daire Başkanlığına, 1996 yılında da Genel Müdür Yardımcılığı görevine geldi.

1997 yılının ocak ayında, Refah-Yol hükümeti döneminde İstanbul Defterdarlığına atandı. Hükümetin düşmesi sonucu 1997 Temmuzu’nda görevden alınınca memuriyetten istifa etti.

Yeni Şafak gazetesinde 5 yıl ekonomik konularda köşe yazarlığı yaptı. Yeminli mali müşavirlik faaliyette bulundu.
AK Parti Kurucu Üyesi oldu. 2002 yılındaki genel seçimlerde 22. Dönem Giresun Milletvekilli seçilerek aktif olarak siyasete başlamış oldu. TBMM Kamu İktisadî Teşebbüsleri Komisyonu Başkanı ve Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi görevlerini yürüttü.

2007 yılında 23. ve 2011 yılında 24. Dönemde tekrar Giresun Milletvekili seçildi.

Nurettin Canikli, Hatice Canikli ile evlidir. Dört çocuğu vardır.

İlgili Makaleler

Nurettin Canikli hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu