Nazlı Ilıcak kimdir

Ad Soyad: Nazlı Ilıcak Doğum Tarihi: ?? ?? 1944 Nereli: Ankara Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Nazlı Ilıcak kimdir, Ayşe Nazlı Ilıcak, 1944 yılında babasının Ankara‘da görev yaptı yıllarda doğmuştur. 21. ve 22. Hükümetlerde bakanlık yapmış Muammer Çavuşoğlu‘nun kızıdır. Annesi İhsan Hanım’dır. Fenerbahçe’de yöneticilik de yapan Ömer Çavuşoğlu abisidir.

Çocukluğu Karanfil Sokak’ta geçmiştir. TED Ankara Koleji’ndeki ilk eğitimin ardından yatılı olarak okuduğu İstanbul‘daki Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi‘nden 1963 yılında mezun olduktan sonra İsviçre‘nin Lozan şehrinde bulu Siyaset Bilimi Fakültesi’ni 1967 yılında bitirdi.

1969 yılında Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak ile evlendi. İlk yıllarda gazetecilikle ilgilenmedi. Ama 1972’de babası Muharrem Bey vefat edip de onun etkisiyle Nazlı Ilıcak hayatla ilgisini kesince doktoru ona bir işle ilgilenmesini söylediğinde gazete işine bulaşır. İlk olarak Tercüman’ın ansiklopedi köşesinde bilmece-bulmaca işine başlar. 27 Mayıs‘ı yaşayanlarla ilgili röportaj yapılmasını önerir, kimse yapmayınca kendisi yapar. Ardından köşe yazmaya başlar

Tercüman gazetesinde başyazar oldu. Ayrıca Tercüman grubunun ikinci gazetesi olan Bulvar gazetesinin de imtiyaz sahipliğini 1988 yılına kadar yaptı.

Turgut Özal‘la yıldızları hiç barışmadı. 12 Eylül‘den sonra Tercüman’da yazdığı sert yazılarla tepki çekti. Yazıları nedeniyle sık sık mahkemelik oldu. Milli Güvenlik Konseyi‘nin 52 sayılı bildirisine aykırı davranmaktan üç ay hapis cezasına çarptırıldı. 7 Ekim 1982’de girdiği Sağmalcılar Cezaevi‘nden 5 Ocak 1983’te cezasını tamamlayarak tahliye oldu.

1991’de TRT‘de “Söz Meclis’ten İçeri” programını yaptı. Kanal 7’de çalıştı.

Nazlı Ilıcak 1999 yılında, Akşam Gazetesi’nde yayınlanan köşe yazılarında, “Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş‘ın kişilik haklarına yayın yoluyla saldırıda bulunduğu” gerekçesiyle hakkında Ankara 23’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açıldı ve bir milyar lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan TBMM 21. dönem milletvekilleri seçimlerinde, Başında Necmettin Erbakan‘ın olduğu Fazilet Partisi‘nden İstanbul milletvekili seçildi.

18 Nisan 1999 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak seçilen Merve Kavakçı‘nın, TBMM‘ye türbanla girerek kriz yaratmasını “Başörtüsünü savunmanın neden laikliğe karşı bir kalkışma olduğunu anlamıyorum” diyerek korumuştur.

22 Haziran 2001 tarihinde Anayasa Mahkemesi‘nin Fazilet Partisi’ni kapatılmasına karar verdiği dava sonucunda milletvekilliği düştü ve 5 yıl siyaset yasağı geldi. 2011 genel seçimlerinde AK Parti‘den milletvekili adayı olmak istediyse de kabul edilmedi.

Nazlı Ilıcak, Tercüman, Meydan, Hürriyet, Akşam, Yeni Şafak, Dünden Bugüne Tercüman, Bugün ve Takvim gazetelerinde yazarlık yapmış ve en son da Sabah gazetesinde yazmaktaydı. Ancak 17 Aralık 2013 tarihinde yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrasında “adı yolsuzluk iddialarına karışan bakanların istifa etmesi gerektiğini” savununca Gazete yönetimiyle fikir ayrılığına düşmüş ve 18 Aralık 2013 tarihinde işten kovulmuştur.

Nazlı Ilıcak evlilikleri

1. Evliliği: 1969 yılında Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak ile evlendi. 7 Nisan 1993 tarihinde Kemal Ilıcak beyin kanamasından öldü. Mehmet Ali Ilıcak (d.1970) adında oğlu ve Aslı (d.1972) adında bir kızı vardır.
2. Evliliği: 1994 yılında işadamı ve siyasetçi Emin Şirin‘le evlendi.2003 yılında boşandı.

İlgili Makaleler

Nazlı Ilıcak hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu