Nejat Eczacıbaşı kimdir

Ad Soyad: Nejat Eczacıbaşı Doğum Tarihi: 05 Ocak 1913 Nereli: İzmir Meslekler: Ölüm Tarihi: 06 Ekim 1993

Nejat Eczacıbaşı kimdir, Kimyacı ve sanayici.

Türkiye’de ilaç sanayisinin kurucuları arasında yer alan Türk kimyacı ve sanayicidir.

Nejat Ferit Eczacıbaşı, 5 Ocak 1913 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Babası Şifa Eczanesi’nin sahibi Süleyman Eczacı Ferit beydir.

Robert Kolej’i bitirdikten sonra 1934 yılında Almanya’daki Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi’nde kimya öğrenimini tamamladı. 1935 yılında ABD’deki Chicago Üniversitesi’nden yüksek kimya diploması aldı. Doktorasında uzmanlık alanı olarak biyokimyayı seçerek Berlin Üniversitesi Kimya Fakültesi’nde Doktorasını yaptı, 1937’de kimya doktoru oldu. 1939 yılına kadar Kaiser Wilhelm Enstitüsü’nde (sonradan Max Planck Enstitüsü adını aldı) Profesör Adolf Butenandt’ın asistanlığında bulundu. Hormonlar ve vitaminler üzerine araştırmalar yaptı.

1942’de İstanbul’a geldi. Kardeşleriyle Laleli’de kaldığı evin mutfağını bir laboratuvar haline getirdi, ardından Galata’da bir handa vitamin ve vitaminli bebek maması üretmeye başladı. Türkiye’nin önde gelen kurumlarından Eczacıbaşı Holding’in ilk adımları böylece atılmış oldu. Daha sonra İstanbul’da kurulan Eczacıbaşı İlaç Fabrikası’nın yönetimini üstlenerek Türk ilaç sanayisinin gelişiminde önemli rol oynadı.

1940’larda başladın yanı sıra seramik sağlık gereçleri, temizlik kâğıtları, konserve, kaynak elektrotları, plastik kökenli ambalaj malzemesi ve sağlık armatürleri gibi alanlara da girdi.

1974’te sermaye piyasasına girerek halka açık ilk yatırım ortaklığını kuran Eczacıbaşı, 1969’da kurulan Eczacıbaşı Holding A.Ş.’de yönetim kurulu üyeliğini üstlendi.

Türk Eğitim Vakfı’nın kurucuları arasında yer alan Nejat Eczacıbaşı, 1972’den beri Uluslararası İstanbul Festivali’ni düzenleyen İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) ile Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı’nın da kurucularındandır. 1972’de TÜSİAD ‘ı kurdu. İzmir Rotary Kulübü’nün kurucu üyelerindendir.

İstanbul Festivali’nin başarılarından dolayı 1974’te Avrupa Konseyi’nden madalya aldı.1983’te Türk Kimya Derneği Kimya Sanayiine Katkı Onur Belgesi’ne, 1975’te Türkiye Kızılay Derneği Şeref Madalyası’na, 1976’da da Almanya Federal Cumhuriyeti Büyük Liyakat Nişanı’na değer görüldü.

Nejat Eczacıbaşı anılarını Kuşaktan Kuşağa (1982) adıyla yayımladı. Ve 1994 yayınlanan “İzlenimler, Umutlar” adlı kitapta ise görüşlerini dile getirdi.

Nejat Eczacıbaşı, 1946 yılında Beyhan (Ergene) Eczacıbaşı’yla evlendi. Bu evlilikten Faruk Eczacıbaşı (d. 1954) ve Bülent Eczacıbaşı (d.1949) adında iki oğlu olmuştur.

Nejat Eczacıbaşı, katarakt ameliyatı için gittiği ABD., Pensilvanya’da 6 Ekim, 1993 tarihinde 80 yaşında vefat etti.

İlgili Makaleler

Nejat Eczacıbaşı hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu