Mustafa Cengiz kimdir

Ad Soyad: Mustafa Cengiz Doğum Tarihi: 1949 Nereli: Gaziantep Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mustafa Cengiz kimdir, 20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray spor kulübünün 37. Başkanı olarak seçilmiştir.

Mustafa Cengiz, 1949 yılında Gaziantep‘in Nizip ilçesinde doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Nizip’te okuduktan sonra lise öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu.

Mustafaköy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı. Daha sonra eski Yerel Yönetim sonra İçişleri Bakanlığı vesayetindeki 670 Belediye’nin merkez iktisadi kuruluşu TANSA (Tanzim Satışlar) ilk ve son Genel Müdürü olarak, o dönem 3 hükümetle çalıştı.

Mustafa Cengiz, iktisadi hayata Belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA da 28 yaşında ülkenin o dönem Kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamu’dan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği Ortadoğu ülkelerinde yoğun olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Petrol sektöründe TABGİS (Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası) Genel Başkanlığı ve İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği yaptı.

Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyesi olarak, tüzüğünün günün koşullarına uyum düzenlemesinde Galatasaray Divanı tarafından görevlendirilmiş ve komisyon olarak Tüzük tadil çalışmalarında bulunmaya devam etmekte olan Mustafa Cengiz ileri düzeyde İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

Mustafa Cengiz, evlidir ve bir çocuğu vardır.

Galatasaray spor kulübünün 20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray Lisesi‘nde yapılan olağanüstü seçimli genel kongre sonucunda 37. Başkanı olarak seçilmiştir. Mustafa Cengiz 1703 oy alırken eski başkan Dursun Aydın Özbek‘e ise 1623 oy çıktı.

Mustafa Cengiz, daha önce 23 Mayıs 2015‘te yapılan ve Dursun Aydın Özbek‘in seçildiği Galatasaray başkanlık seçiminde de adaylığını açıklamıştı.

26 Mayıs 2018 tarihinde Galatasaray Lisesi‘nde yapılan olağanüstü seçimli genel seçimde Mustafa Cengiz, tekrar başkan seçilmiştir.

İlgili Makaleler

Mustafa Cengiz hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu