Neil Armstrong kimdir

Ad Soyad: Neil Armstrong Doğum Tarihi: 05 Haziran 1930 Nereli: Ohio, Amerika Birleşik Devletleri Meslekler: Ölüm Tarihi: 25 Ağustos 2012

Neil Armstrong kimdir, Neil Alden Armstrong, Amerika‘lı astronot, pilot ve profesör, Ay‘a ayak basan ilk insan.

5 Haziran 1930 tarihinde, Ohio‘da bir çiftlik evinde, Stephen ve Viola Engel Armstrong’un en büyük oğulları olarak dünyaya geldi. Altı yaşındayken ilk uçuşunu yaşadı ve uçaklara büyük ilgi duymaya başladı. Büyüdüğü kasabada pek çok farklı işte işte çalıştı ve onbeş yaşına geldiğinde uçuş dersleri almaya başladı. Onaltı yaşına geldiğinde, henüz ehliyeti yokken, uçuş lisansını almayı başardı.

Uçaklardan her zaman çok etkilenen Armstrong, evinin bodrum katına inşa ettiği rüzgar tünelinde, yaptığı model uçakların performanslarını gözlemledi.

1947 yılında Blume Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Amerika Birleşik Devletleri Donanması’ndan aldığı bursla Purdue Üniversitesi’ne girdi. Bu okulda bir süre uçuş mühendisliği üzerine eğitim aldı ancak, 1949 yılında Donanma tarafından akdı. 20 yaşına geldiğinde, Pensacola Naval Hava Üssü‘nde, filonun en genç jet pilotu olma şansını elde etti. 1950 yılında Kore‘ye gönderildi. Savaşın sona ermesiyle Purdue’ye dönen Armstrong, yarım bırakmak zorunda kaldığı uçuş mühendisliği eğitimini tamamladı.

Okulunu bitirdikten sonra NACA’ya (Ulusal Havacılık Danışma Kurulu) giren Armstrong, Clevland‘daki Lewis Laboratuarı’nda araştırma pilotu olarak görev yaptıktan sonra, aynı kurumun California‘daki Yüksek Hızlı Uçuş Merkezi’ne transfer oldu. Burada yüksek hızlı uçuşlarda çığır açan pek çok uçakta test pilotluğu görevi yaptı.

1962 yılına gelindiğinde astronot statüsüne erişen Armstrong, 16 Mart 1968 tarihinde hayata geçirilen Gemini 8 projesinde en üst düzey pilot olarak görev yaptı. Bu projede ilk kez iki uzay aracının kenetlenmesi gerçekleştirildi. 20 Temmuz 1969 tarihinde, Apollo 11 uzay aracı ile Ay’a gitti. Buzz Aldrin ile birlikte gerçekleştirilen bu görevde 2.5 saat boyunca Ay yüzeyini inceledi.

1971 yılında NASA‘dan ayrılan Armstrong, Cincinati Üniversitesi‘nde, uzay mühendisliği bölümünde profesör olarak görev yapmaya başladı. 1986 yılında, Challenger kazasının araştırma komisyonunda da hizmet verdi. Evli ve iki çocuk babası olan Armstrong, yaşamını Ohio’da sürdürdü.

Ay’a ilk ayak basan kişi olarak tüm dünyada tanınan astronot Neil Armstrong, 82 yaşında hayata veda etti.

İlgili Makaleler

Neil Armstrong hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu