Aldrin Edwin Eugene kimdir

Ad Soyad: Aldrin Edwin Eugene Doğum Tarihi: 20 Ocak 1930 Nereli: New Jersey, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Aldrin Edwin Eugene kimdir, Edwin Eugene Aldrin Jr., Amerikalı astronot ve pilot. Apollo 11 mürettebatında yer aldı ve Neil Armstrong‘un ardından Ay‘a ayak basan ikinci kişi oldu.

1930 yılında New Jersey‘de doğan Aldrin, lise eğitimini Montclair‘de tamamladıktan sonra askeri okula girdi. 1951 yılında, okulundan üçüncülükle mezun olmasının ardından, teğmen rütbesi ile Kore Savaşı‘nda jet pilotu olarak görevlendirildi. Savaşın ardından ABD‘de ve Almanya‘da hava saldırısı eğitmeni olarak görev yaptı. Sonraki yıllarda Massachusetts Institute of Technology‘de doktorasını tamamladı ve bu okuldan ayrılarak tekrar hava kuvvetlerine döndü.

Ekim 1963‘te NASA‘nın astronot kadrosuna seçildi ve 11 Kasım 1996‘da Gemini 12 projesi kapsamında uzaya çıktı. 20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 görevi kapsamında Ay’a ayak basan Aldrin, Ay’a ilk ayak basanın kendisi olmak istediğini belirtmiş olmasına rağmen, bu tarihi an için seçilmeyi başaramadı ve şanslı kişi Neil Armstrong oldu. Görevin sorunsuz tamamlanmasının ardından ekip dünyaya döndü.

Aldrin, Mart 1972‘de, 21 yıl boyunca görev yaptığı NASA’dan ayrıldı ve tekrar hava kuvvetlerinin yönetim kadrosuna döndü. Ancak kariyeri kişisel problemlerden dolayı devam edemedi. Otobiyografisi olan Return to Earth‘te, NASA’daki kariyerini takip eden yıllarda klinik depresyon ve alkolizm ile mücadele ettiği belirtilmiştir.

Edwin Aldrin, NASA ve ordudaki görevlerinden ayrılmasının ardından özel sektörde danışman olarak çalıştı. NASA tarafından Ay’daki bir kratere ve 6470 numaralı göktaşına onun adı verildi.

 

İlgili Makaleler

Aldrin Edwin Eugene hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu