Gennady Padalka kimdir

Ad Soyad: Gennady Padalka Doğum Tarihi: 21 Haziran 1958 Nereli: Rusya Meslekler: Ölüm Tarihi: -- Burcu:

Gennady Padalka kimdir, Rus kozmonot Gennady Padalka, toplam 879 gün kalarak uzayda en uzun süre kalma rekorunu 2015 yılında kırmayı başardı.

Gennady Padalka, 21 Haziran 1958 tarihinde Krasnodar, Sovyetler Birliği‘nde doğmuştur. Yeysk Askeri Havacılık Kolejinden 1979 yılında mezun oldu. Rus Hava Kuvvetleri subayı olarak görev yaptı. Rus Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak albay rütbesine kadar yükseldi.

1989 yılında Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi’nde kozmonot olarak eğitilmek üzere seçildi. 1991 yılına kadar eğitim gördü.

Gennady Padalka, uzaya ilk seferini 13 Ağustos 1998 tarihinde yaptı. Daha sonra sırasıyla 2004, 2009 ve 2012 yıllarında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yollandı. İlk görevinde Rusya‘nın Mir uzay istasyonuna giden Gennady Padalka, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu dört kez komuta eden ilk kişi olma özelliğini de taşıyor. Padalka, seferleri sırasında 10 kez de uzay yürüyüşüne katıldı.

Gennady Padalka, Irina Anatoliyevna Padalka (Ponomareva) ile evlidir. Yuliya, Yekaterina ve Sonya adlarında 3 kızı vardır.

Rus kozmonot Gennady Padalka, 5 seferde toplam 879 gün kalarak uzayda en uzun süre kalma rekorunu 12 Eylül 2015 tarihinde kırmayı başardı. Padalka, Uzay İstasyonu’nda son seferde 168 gün geçirdi. S’e yollanmıştı.

12 Eylül 2015 tarihinde Gennady Padalka, Soyuz kapsülüyle Kazakistan‘a güvenli iniş yaptı. Dünya’nın atmosferine girdikten sonra paraşüt yardımıyla alçalan Soyuz kapsülü, Padalka’nın yanı sıra Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görev yapan Danimarkalı ve Kazak astronotlar Andreas Mogensen ve Aidyn Aimbetov‘u de taşıyordu.

Yeryüzünden 400 kilometre kadar yükseklikte seyreden ISS’te halen ABD‘li astronot Scott Kelly, Kjell Lindgren ile Rus kozmonatlar Oleg Kononenko, Mihail Kornienko ve Japon astronot Kimiya Yui görev yapıyor.

Gennady Padalka hakkında yapılan aramalar

Gennady Padalka, Gennady Padalka biyografi, Gennady Padalka hayatı, Gennady Padalka nereli, Gennady Padalka kimdir, Gennady Padalka eşi, Gennady Padalka kaç yaşında, Gennady Padalka fotoğrafları

İlgili Makaleler

Gennady Padalka hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu