Mohamed ElBaradei kimdir

Ad Soyad: Mohamed ElBaradei Doğum Tarihi: 17 Nisan 1942 Nereli: Kahire, Mısır Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mohamed ElBaradei kimdir, Mohamed ElBaradei, Arap bilim adamı, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) başkanı. 2005 yılında nükleer enerjinin barışçıl amaçlar için en güvenli şekilde kullanılması doğrultusunda yaptığı çalışmalar ile, Nobel Ödülü aldı.

17 Nisan 1942′de Mısır‘ın Kahire şehrinde dünyaya geldi. 1962 yılında Kahire Üniversitesi Hukuk Bölümünü bitirdi. 1974 yılında New York University School of Law, Uluslararası Hukuk Bölümünü bitirdi. Diplomatik kariyerine 1964 yılında Mısır Dışişleri İlişkiler olarak başlayan ElBaradei, Birleşmiş Milletler Daimi Heyeti‘nde de görev yaptı. 1984 yılında UAEK’te çalışmaya başladı ve 19931997 yılları arasında bu kurumun dış ilişkilerini yönetti. Mohamed ElBaradei aynı zamanda International Law Association ve American Society of International Law kuruluşlarının da üyesidir.

Kasım 2007‘de İsrail Başbakan Yardımcısı Shaul Mofaz, Mohamed ElBaradei’in nükleer enerji ile ilgili yaptığı çalışmalaeye attığını söyleyerek, görevine son verilmesini istedi. İsrail gibi, ABD‘de ElBaradei’nin görevini sürdürmesinden yana değildi. ElBaradei, ABD’den Irak‘a girmeyi haklı çıkaracak gerekçeler göstermesini istedi. Bunun üzerine diğer ülkelerden ElBaradei’in görevine son verilmesi konusunda destek bulmaya çalışan ABD, bu çabalarından sonuç alamadı.

7 Ekim 2005 tarihinde, ElBaradei ve UAEK, nükleer enerjinin askeri amaçlarla kullanımından kaçınılması ve barışçıl amaçlar için mümkün olan en güvenli şekilde kullanılması yönündeki çalışmaları ile Nobel Barış Ödülü‘ne layık görüldüler. ElBaradei, kazandığı bütün ödülleri, doğduğu şehir olan Kahire’de kimsesiz çocuklar için binalar inşa edilmesinde kullandı. UAEK’in kazandığı ödüller ise gelişmekte olan ülkelerdeki bilim adamlarının, nükleer enerjinin kansere ve kıtlığa karşı kullanılabilirliği konusundaki eğitimine harcandı.

Vienna International School’da kreş öğretmenliği yapan Aida Elkachef ile evli olan ElBaradei, Laila ve Mostafa adlarında iki çocuk sahibidir.

ElBaradei’in aldığı diğer ödüller:

The Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Ödülü (2006)

The James Park Morton Interfaith Ödülü

The Golden Plate Ödülü – American Academy of Achievement

The Jit Trainor Ödülü – Georgetown University

The Human Security Ödülü – Muslim Public Affairs Council

The Prix de la Fondation Ödülü – the Crans Montana Forum

The El Athir Ödülü, Cezayir’in en yüksek ulusal ünvanı.

The Golden Dove of Peace Ödülü – İtalya

Honorary Patron of Trinity’s University Philosophical Society (2006)

Greatest Nile Collar – Mısır

Award for Distinguished Contribution to the Peaceful Worldwide Use of Nuclear Technology – 2007

İlgili Makaleler

Mohamed ElBaradei hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu