Reha Oğuz Türkkan kimdir

Ad Soyad: Reha Oğuz Türkkan Doğum Tarihi: 12 Ekim 1920 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Reha Oğuz Türkkan kimdir, Türk hukukçu, türkolog, senarist, tarihçi ve ordinaryus profesör

Reha Oğuz Türkkan, Halit Ziya Bey ve Saibe Hanım’ın çocuğu olarak, 12 Ekim 1920 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. St Joseph ve Galatasaray liselerinde okuduktan sonra, üniversite eğitimi için Ankara’ya gitti. Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra master eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. Türkoloji alanında Sobonne, psikoloji alanında ise Columbia üniversitelerinde ihtisas yaptı.

Lise yıllarında, Gürem adlı Türkçü bir örgüt kuran Türkkan, 1939 yılında Ergenekon adlı dergiyi çıkarttı, fakat dergide yazan bir yazısından dolayı Ergenekon kapatıldı. Daha sonra sırasıyla Kitap Sevenler Derneği ve Bozkurt dergisini çıkarttı. Bozkurt adlı dergi, Hüseyin Nihal Atsız gibi pek çok Türkçü yazar barındırıyordu. Onlarla anlaşamayan Türkkan, daha sonra bu dergiden ayrıldı ve de Gök Börü adlı dergiyi yayınladı.

1944 yılında, Irkçılık-Turancılık davasında yargılandı fakat beraat etti. Bu davanın ardından Columbia Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmak üzere yurt dışına çıktı. 19471972 yılları arasında bu üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra yurda döndü ve de 19751976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Sorularla Programlı Öğrenim” metodunun üç kurucusundan olan Türkkan, ABD’deki katkılarından dolayı “WHO’S WHO” (kim kimdir) ansiklopedisinde yer alan az sayıdaki Türk’ten birisi oldu. ABD’de kaldığı süre içerisinde NASA ile beraber çalıştı, psikoloji ve iş dünyasında uygulamaları ile ilgili çeşitki konferanslar verdi ve de İstanbul Ticaret Odası’nın gazetesinde iki yıl köşe yazarlığı yaptı.

Yerli ve yabancı basında binlerce makale, dizi ve araştırması yayınan Reha Oğuz Türkkan’ın, İngilizce, Fransızca ve Türkçe olarak yayımlanmış 41 kitap, 9 film ve 6 tv senaryosu bulunmakta.

Ece Zübeyde Hanım ile evli olan Türkkan’ın; Aslıhan, Ceylan, Tuğrul ve Alptunga adlarında dört çocuğu vardır.

İlgili Makaleler

Reha Oğuz Türkkan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu