Mesut Toprak kimdir

Ad Soyad: Mesut Toprak Doğum Tarihi: ?? ?? 1959 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mesut Toprak kimdir, Zeytinburnu’nda yükselen 36 katlı OnaltıDokuz gökdelenlerinin sahibidir. Sinek pekmeze gelir bende ballı işlerin peşindeyim sözünün sahibi. Tay Group Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Mesut Toprak, 1959 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Aslen MalatyaDarende kökenlidir. Lise yıllarında Okul ve ticaret hayatı birlikte yürümeyince, okulu yarım bırakmıştır. 1972 yılında İstanbul Sultanhamam’da çalışmaya başladı. 5 yıl çeşitli firmalarda çalıştı. Ticaret hayatına 1977 yılında İstanbul Sultanhamam’da kurduğu şirketi ile başladı.

1987’ye kadar ihracatçılara ve Anadolu’daki firmalara mal sattı. 1989’a kadar sadece kumaş ticareti yaptı. 1989 yılında Tayteks firmasını kurarak, hazır giyim sektörüne girdi.
Şirketlerinin kurucusu kendisi oldu, ama o işi beraber götürebileceği bir ortağı mutlaka vardı. Tayteks’teki ortağı Vedat Pembecioğlu, konfeksiyonda Osman Akdağ, turizmdeki ortağı da Tavit Köletavitoğlu.

1995’de Çorlu‘daki fabrikasını inşa etti, 2001 yılında Bolu‘da kurulu Yeni Dünya Tekstil Şirketi’ni satın aldı. 2003 yılında Beylikdüzü’nde Taypa’yı üretime geçirdi.

2004 yılında gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Astay adlı firmasını kurdu. İstanbul’daki Four Seasons Otelleri‘nin satın aldı. Academia Apartments ve OnaltıDokuz İstanbul projeleriyle Astay Gayrimenkul’ün sektördeki yerini sağlamlaştırdı.

Mesut Toprak, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Yönetim Kurulu Üyesi. Mesut Toprak, halen TOBB Turizm Meclisi Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Mesut Toprak, bugün 2 bin 500 çalışanı olan, 70 milyon dolar ciro ve 55 milyon dolarlık ihracat yapan 7 şirketli bir grubun başında. Şirketleers, Timberland. Nautica, H&M, Polo Jeans, Ralph Lauren gibi dünya markaları adına tasarım ve üretim yapıyor.

Mesut Toprak’ın oğlu Osman Hulusi Toprak 4 Mart 2013 tarihinde iş adamı Fuat Tosyalı‘nın kızı Şeyda Tosyalı ile evlendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül şahitlik yaptı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve İçişleri Bakanı Muammer Güler ‘de bu nikaha şahitlik yaptı.

İlgili Makaleler

Mesut Toprak hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu