Ali Koçman kimdir

Ad Soyad: Ali Koçman Doğum Tarihi: 23 Şubat 1943 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: 28 Mart 1999

Ali Koçman kimdir, 1980-1985 yılları arasında TÜSİAD başkanlığı yapan Ali Koçman, 56 yaşında kalp krizinden öldü. Türk denizcilik sektörünün duayenlerinden biriydi.

Ali Koçman, 23 Şubat 1943 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Babası iş adamı Sıtkı Koçman, annesi Fatma Mefharet Hanım’dır. 1961 yılında Işık Lisesi’nden mezun oldu ve İktisadi Ticari Bilimler Akademisi’ni bitirdikten sonra, ABD ve İngiltere‘de lisansüstü çalışma yaptı.

İş hayatına 1966 yılında başlayan Ali Koçman, gemicili sanayii, madencilik, ithalat, ihracat konularında faaliyet gösteren aile şirketlerinde yönetici olarak çalıştı. Merkezi Hamburg’da olan uluslararası bir denizcilik konferansının 7 yıl başkanlığını yaptı.

1980-1985 yılları arasında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunmuş, Uluslararası temaslarda Türkiye’yi sözcü ve delege olarak temsil etmiştir.

Türk denizcilik sektörünün duayenlerinden biri olan Ali Koçman, Türkiye’nin en büyük denizcilik şirketinin başkanı olmasına rağmen denizi sevmeyen ve şileplerinin dışında bir sandalı bile olmayan bir kişiydi.

Ali Koçman, 12 Şubat 1984 tarihli Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir röportajında, denizden ne denli nefret ettiğini şöyle anlatmıştı:

Ali Koçman’ın tüm iş yaşamı boyunca koruduğu özelliklerden biri de politize olmamasıydı. Pek çok siyasi partinin milletvekili ve bakanlık teklifine rağmen Koçman her zaman tüm siyasi partilere eşit mesafede durmaya çok dikkat etti. Buna rağmen satır aralarında Turgut Özal‘a olan hayranlığının mesajlarını vermekten kendini alamadı.

Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Ali Koçman, hiç evlenmedi.

Ali Koçman, 28 Mart 1999 tarihinde 56 yaşında tedavi olmak için akşam ABD‘ye giderken uçakta geçirdiği kalp krizi sonucu ölmüştür.

4 Şubat 2000 tarihinde Muğla Ula’da bulunan okula “Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu” adı verilmiştir.

İlgili Makaleler

Ali Koçman hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu