Mehmet Nazif Günal kimdir

Ad Soyad: Mehmet Nazif Günal Doğum Tarihi: ?? ?? 1948 Nereli: Arhavi, Artvin Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mehmet Nazif Günal kimdir, MNG Şirketler Topluluğunun kurucusudur. Nazif Günal, Forbes Türkiye tarafından hazırlanan, 2011’in “En Zengin 100 Türk” listesinde 450 milyon TL kişisel servetiyle 97. Sırada yer aldı.

Mehmet Nazif Günal, 1948 yılında Artvin Arhavi‘de doğmuştur. Yurdanur Gülal adında ablası vardır.

1962 ve 1965 yılları arasında inşaat şantiyelerinde usta olarak çalışmıştır. 1965 ve 1971 yılları arasında ise inşaat sektöründe taşeron olarak faaliyet göstermiştir. 1971 yılında girdiği üniversite sınavı sonucunda ODTÜ inşaat mühendisliği fakültesini kazanarak orada okumaya başladı. inşaat mühendisi olarak mezun olduktan sonra 1975-1977 yılları arasında ODTÜ’de MBA (Master of Business Administration; İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) yaptı.

Mehmet Nazif Günal, ODTÜ’de okurken bir yandan da 1971 ve 1976 yılları arasında bir inşaat firmasında şantiye şefi ve inşaat müdürü olarak görev yapmıştır.

Günal İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. adlı İlk firmasını 1976 yılında kuran Mehmet Nazif Günal, isimlerinin baş harfleri kullanarak kurduğu MNG Grubu ile, inşaat, enerji, hava taşlığı, turizm, finans, uçak bakım-onarımı ve medya olmak üzere 8 sektörde faaliyet gösteren yirminin üzerinde şirketin sahibidir.

MNG Kargo A.Ş. 600’den fazla şubesi, 6000’den fazla personeli ve 2000 aracı ile Türkiye çapında kargo taşımacılığı hizmeti vermektedir.

Grupta 20 bin kişi çalışıyor. MNG Şirketler Topluluğu Cezayir, Libya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bulgaristan‘da toplam bedeli 3.5 milyar doları aşan çeşitli inşaat işlerini ve Türkiye’deki taahhütleri yerine getiriyor.

MNG Şirketler Topluluğu’na bağlı yüklenici firmalar her türlü bina ve gökdelenler, alışveriş ve ticaret merkezleri, oteller, tatil köyleri, sanayi tesisleri, baraj, hidroelektrik santralları ve sulama tesisleri, tüneller, otoyollar ve karayolları, betonarme silolar, atıksu ve içmesuyu arıtma tesisleri, hafriyat işleri, zemin stabilizasyonu ve temel kazık işleri de dahil olmak üzere üstyapı ve altyapı projelerini başarı ile tamamlamışlardır. MNG Şirketler Topluluğu aynı zamanda jeoteknik ve temel kazık işleri, mekanik – elektrik – sıhhi tesisat kurulumları ve mimari tasarım hizmetleri alanlarında da uzman yüklenici firmaları da topluluk bünyesinde barındırmaktadır.

MNG Şirketler Topluluğu, turizm ve enerji sektörlerinde yeni projeler ile yatırımlarına devam etmektedir. “World of Wonders” markası altında, mülkiyetleri topluluğa ait olan Türkiye çapındaki turizm ve iş amaçlı otelleri ile turizm sektöründe de öncü faaliyetlerini sürdürmektedir. WOW Kremlin Palace, WOW Topkapı Palace, WOW Bodrum Resort, WOW Istanbul ve WOW Airport Hotel’in toplam yatak kapasitesi 6.000’den fazla olue personeli tarafından işletilmektedir.

2013 yılında MNG, bünyesindeki 1978 yılında kurulan Mapa İnşaat ile İstanbul‘daki 3. Havalimanı ihalesini aldı.

Enerji sektöründe, toplam kurulu gücü 95 MW ve yıllık üretimi 650.000.000 kws olan Hamzalı, Reşadiye 1-2-3 ve Aralık hidroelektrik santralları MNG Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan enerji firmaları tarafından gerçekleştirilmiş ve bu santrallar yakın bir zamanda yabancı bir enerji firması tarafından satın alınmıştır. MNG Şirketler Topluluğu hidroelektrik santrallarına yönelik yatırım ve yapım faaliyetlerini, Türkiye’nin değişik bölgelerinde yer alan 5 adet hidroelektrik santral projeleri ile sürdürmektedir.

Kızı Merve Günal’da inşaat mühendisi olarak New York-Columbia Üniversitesinden mezun olmuştur. Halen MNG Şirketler Topluluğu’nda yurt dışı sözleşmeler Müdürü olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda MNG Grubu bünyesindeki Tv.8 televizyonunun Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır.

Büyük oğlu Murathan Günal aile geleneğini takip ederek inşaat mühendisliği okumuş ve New York-Columbia Üniversitesinden mezun olduktan sonra MNG Şirketler Topluluğu’nda Birleşik Arap Emirlikleri projeleri Genel Müdürü olarak çalışmaya başlamıştır. Halen MNG Şirketler Topluluğu Yurt dışı projelerden sorumlu Başkan Yardımcısıdır.

Mülkiyeti yine MNG Şirketler Topluluğu’na ait olan MNG Havayolları A.Ş., Türkiye’ nin en büyük hava kargo kapasitesine (yaklaşık 350 ton) sahiptir. Firmanın bünyesinde 9 kargo uçağı bulunmaktadır. Uçak bakımı ve onarımı sektöründe uzman olan MNG Teknik A.Ş. İstanbul Atatürk Hava Limanı’ndaki 60.000 m 2 kapalı alanı olan, aynı anda 16 adet dar gövdeli uçak veya 4 geniş ve 8 dar gövdeli uçak bakımı yapabilen kendi tesislerinde yerli ve yabancı havayolu şirketleri için teknik bakım ve onarım hizmetleri sağlamaktadır.

Mehmet Nazif Günal, evli olup 3 çocuk sahibidir. Murathan (d.1986) adında oğlu, Merve adında bir kızı var.

İlgili Makaleler

Mehmet Nazif Günal hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu