Halil Bezmen kimdir

Ad Soyad: Halil Bezmen Doğum Tarihi: 1939 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: -- Burcu:

Halil Bezmen kimdir, Halil Bezmen, 1939 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Sefarad kökenli bir aileden gelmektedir. Annesinin adı Fatma, babasının adı Fuat Bezmen‘dir. Nazım (d. 1942), Turgut (d.1950), Necdet (d.1954) adlarında kardeşleri vardır. Yazar Nermin Bezmen amcasının oğlu rahmetli Pamir Bezmen‘in eşi idi. İstanbul’da ilkokuldan mezun olduktan sonra diğer eğitimlerini İsviçre‘de sürdürmüştür. Zürih Teknik Üniversitesi makine mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Fransızca, Almanca, İngilizce ve İtalyancayı ana dili gibi bilen Halil Bezmen, üniversiteden mezun olunca İstanbul’a ailesinin yanına döndü ve babasının 1929 yılında kurduğu Türkiye’nin en eski sanayi işletmesi Mensucat Santral fabrikasında tamir bakım ustası olarak işe başladı. On yıl sonra Mensucat Santral şirketine genel müdür oldu. 1975 yılında babası tüm işleri ona devretti. Büyük yatırımlar yaparak ve ileri yönetim teknikleri uyguladı. Bu yıllarda Santral Holding şirketi, Türkiye’deki en büyük 10 aile şirketi arasında oldu.

Ancak Halil Bezmen‘nin babası Fuat Bezmen, Halil Bezmen’nin şirketi iyi idare edemeyip batırdığından dolayı medyada kötüleyen yorumlarda bulununca araları açıldı. Halil Bezmen’in babası Fuad Bezmen, vefat ettiği 2011 yılına kadar yirmi yıl süreyle kendisiyle küs kaldı.

Halil Bezmen, 1993 yılında “Koruma Tarım” isimli şirketle, (İSKİ) İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne yüksek fiyatla klor satışı yapması nedeniyle dava açıldı. Piyasa fiyatı 2.500 TL olan kloru 13.595 TL’yedilen Halil Bezmen, duruşmada “Evet, devleti kazıkladım” şeklinde ifade vermiştir. Dava esnasında verdiği ifadede, İSKİ‘de kimseye rüşvet vermediğini beyan eden Halil Bezmen, kısa bir süre sonra ise ortadan kaybolmuştur. 29 Ekim 1994 tarihinde Türkiye’den kaçtı. İSKİ klor yolsuzluğu davasından beraat etti.

1994 yılında Mensucat Santral ve diğer şirketlerine ait 2.5 trilyon liralık vergi borcunu ödemeden yurtdışına kaçtı. Amerika‘da Manhattan‘da yaşadı. Adı daha sonra tarihi eser kaçakçılığına da karıştı. Ancak Bezmen, tarihi eser kaçakçılığından yargılandığı davada, eserlerin tarihi eser olmadığı belirlenince beraat etti.

ABD’de 2002’de tutuklanan Halil Bezmen, ABD’de 9 ay hapis yattı. Türkiye’nin talebi üzerine 22 Mart 2003’de Türkiye’ye iade edildi. İki hafta Kartal Cezaevi’ne konulan Bezmen, hakkındaki üç ayrı davadan tahliye olunca 5 Nisan 2003’te serbest kaldı. Vergi affı istedi. Hayali ihracattan kaynaklanan 1.5 milyar liralık borcunu ödedi.

2007 yılında emekli olabildi.

Halil Bezmen, 2011 yılında bir gazete ile yaptığı röportajda dedikleri :

Halil Bezmen, Selma türkeş ile evli idi. 1999 yılında boşandı. Alara Malaz adında kızı ve Ahmet adında oğlu vardır.

Halkla ilişkiler duayeni Betul Mardin‘in asistanı Rengin Suar ile 2006 yılında evlendi.

Halil Bezmen, şimdilerde Ayvalık’taki evinde yaşamakta ve kitap yazmaya devam etmektedir.

Kitapları :
2015 – İsyan ve Aşk
2014 – Mustafa Kemal’e Aşklanmak
2013 – Prens Sabahaddin’in Saklı Hayatları
2012 – Barbaros! Sevgilim…
2012 – Hayatını Boynunda Taşıyan Adam
2011 – Estergon Kalesi
2009 – Kendime İtiraflarım
2008 – Vahşi Aşk Öyküleri – 3 Kitap Kutulu
2007 – Sıfır Vakfı
2006 – Neden? Halil Bezmen
2004 – Memo’nun Olağanüstü Maceraları

Halil Bezmen’den Medyada hakkında yazılanlar için kendisinin verdiği cevabı :
Biyografiler balık gibidir, çabuk bayatlar. Benimki de bayatlamış durumda.

Herhalde kendi araştırma imkanlarınız olmadığı için, sadece medyada benim hakkımda çıkanlarla yetinmişsiniz. Bir ikinci eksiğiniz de, madem adına biyografi demişsiniz, insanların yalnız kötülüklerini yazarsanız, inanılırlığınız azalır: Dünyada yalnız kötülüklerden meydana gelen insan olabilir mi?

Eğer ilgilenirseniz, gerçeğe uymayan önemli birkaç noktayı belirtmek istiyorum:

1. Vergi borçlusu ben değildim, anonim şirketlerdi. Ben yönetici olarak sorumluydum.
2. Vergi kaçakçısı hiçbir zaman olmadık, böyle bir soruşturma veya davayla hiç karşılaşmadık. Şirketler vergi ve SSK borçlusuydu, Türkiye’deki bir milyon vergi borçlusu ve bir milyon SSK borçlusu mükellefler gibi.

Borçlu olmak hiçbir dönemde suç olmamıştır. Zor duruma düşen şirketlerin son anda vergilerini ödeyememesi olağandır. Vergi ödeyecek parası varsa zaten iflas etmez. Vergi kaçakçısı diye itham edilenin adliyede böyle b gerçek dışı iddia tekrarlandı.

3. Tarihi eser kaçakçılığım iddiası iyi reyting yapan ama hayat mahveden bir şovdu. Medyanın çok dikkatli gözü önünde bütün eşyalarım bilirkişiler tarafından tetkik edildi, tarihi eser olmadıkları saptandı ve mahkeme beraat kararı verdi.

4. Biyografinin en başında yazdığınız gibi, vergi kaçakçılığı ve tarihi eser kaçakçılığı suçlarından ‘Kesinleşmiş hüküm’ hiçbir zaman olmadı.

5. ‘Amerika’ya kaçırmak istediği 106 parça değerli.’ diyorsunuz. İnsan şahsi mallarını niye kaçırsın ki? Şu anda herhangi bir malıma konmuş HİÇBİR tedbir veya haciz bulunmadığını da belirtmek isterim.

6. ‘ABD Adalet bakanlığı, delillerin net olmadığını belirterek, iade talebini reddetti.’ diyorsunuz. İnsan kuşkulanmaz mı? En ufak bir suç olsa hemen, anlaşmalar uyarınca iade gerçekleşmeliyken, on sene süreyle niye iade etmedi? Uluslar arası hukukta dosya konuşur. Gerçekten HİÇ suç olmadığı olasılığı akla gelmiyor mu?

7. İflastan sonra tabii ki vergi ve SSK borcu kaldı ama İflas Masası diye bir kurum vardır ve şirketlerden kalan mallar satıldıkça bütün vergiyi ve SSK taksitlerini ödedi. Hem de iki kez ödedi ama bu başka bir hikayedir.

8. ‘Green card alabilmek için Türkiye aleyhinde sözler sarfetti.’ sözü doğru değildir. Zaten Türkiye aleyhine konuşmanın insana niye bir oturma izni sağlayacağı da belli değildir.

9. Son olarak da, bir insanın karısına mücevher alması – örneğin bir kat yerine – niye ayıptır bilmiyorum. Ayni şekilde, bir zamanlar zengin olduğu bilinen birinin, boşandığı eşinin niye Nışantaşı yerine New York’ta bir kat sahibi olmasının ayıp veya suç olduğunu merak ediyorum.

Yaptığınız işin gerçeğe uygunluğu bakımından, bu düzeltmeleri faydalı bulabilirsiniz. Bunun ötesinde hakkımda bilgi ihtiyacı duyarsanız, örneğin madem bütün borçların ödeniyordu ve hiçbir suçun yoktu niye ülkeyi terk ettin? diye bir sualiniz olursa, cevabını Literatür yayınlarında ‘Neden?Halil Bezmen’ adlı otobiyografimde bulabilirsiniz. Okuyucular arasında ve medyada kitabım samimi bulundu. Ayrıca bir edebiyat eseri olarak değerli kabul edildi. Sitenizin adı Biyografi olduğuna göre, yayınlanan otobiyografilerin sizin çalışma aletleriniz arasında olduğunu düşünerek, kitabımı size tavsiye ediyorum.

Saygılarımla

Halil Bezmen

Halil Bezmen hakkında yapılan aramalar

Halil Bezmen, Halil Bezmen biyografi, Halil Bezmen hayatı, Halil Bezmen nereli, Halil Bezmen kimdir, Halil Bezmen eşi, Halil Bezmen kaç yaşında, Halil Bezmen fotoğrafları

İlgili Makaleler

Halil Bezmen hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu