En Güncel Biyografi Sitesi, 23 Temmuz 2018

Mehmet Baransu kimdir

  • Ad Soyad: Mehmet Baransu
  • Nereli: Göle, Ardahan
  • Burcu:


  • Meslekler:
  • Ölüm Tarihi: --

Mehmet Baransu kimdir, Mehmet Baransu, 1977 yılında Ardahan, Göle’de doğmuştur. İlk ve ortaokulu Göle’de tamamladıktan sonra Lise eğitimini taşındıkları Erzurum‘da yaptı. Sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazanınca İstanbul’a geldi.

İlk gazetecilik deneyimini üniversitenin ajansında görev alarak yaşadı. Mesleğe Akşam gazetesinde stajyer olarak başladı. Bir arkadaşının vasıtasıyla Aksiyon dergisine geçti ve 1997-2000 yılları arasında burada çalıştı, mahkemelik olarak ayrıldı. Ardından kısa bir süre 32. . Gün programında çalıştı.

Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yapan Baransu, “Amerika’da çocuk cinayetleri ve medya” konulu tezini hazırlamak için ABD’ye gitti. Tezini tamamlamak dil eğitimi almak için ABD‘de New York‘da üç buçuk yıl kalan Baransu, Türkiye’ye döndükten sonra kısa bir süre Hürriyet‘te çalıştı.

Amerika‘ya gitmeden önce evlendi, çocuğu oradayken New York’da doğdu. Geçimlerini kasiyerlik yaparak kazandılar.

Daha sonra 2007 yılından itibaren yeni kurulan Taraf gazetesine geçti. Burada yaptığı haberler nedeniyle hakkında soruşturmanın gizliliğini ihlal suçlamasıyla pek çok dava açıldı. 2009 yılında ringhaber.com isimli özel haberler yapan bir site kurdu. Fakat yeteri reklam alamadıkları gerekçesiyle siteyi kapatmak zorunda kaldı.

Askerliğinde, acemi birliği İskenderun‘dan sonra Çanakkale‘de usta birliğinden terhis oldu.

Baransu “O Dört Er Böyle Öldü: Pimini Çekip Bombayı Verdi” başlıklı haberiyle de 2009 Sedat Simavi Gazetecilik Ödülüne layık görüldü.

Mehmet Baransu, halen Taraf gazetesi muhabirliği yapmaktadır.

Kitapları :
2010 – Karargah
2010 – Mösyö
2012 – Pirus (Devşirme Orduların Son Savaşı). (Mehmet Baransu – Tuncay Opçin)

Mehmet Baransu kimdir

Etiketler

Mehmet Baransu kimdir biyografisi toplam 2.767 kez okundu. Bugün ise 0 kez okundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.