Haldun Simavi kimdir

Ad Soyad: Haldun Simavi Doğum Tarihi: 1925 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Haldun Simavi kimdir, Hürriyet gazetesinin kurucusu Sedat Simavi‘nin oğludur.

Haldun Simavi, 1925 yılında İstanbul’da doğmuştur. Gazeteci Sedat Simavi‘nin (d.1896- ö.1953) büyük oğludur. Annesi babasının Melek Hanım diye seslendiği Fatma hanımdır. Erol Simavi (d.1930- ö.2015) adında kardeşi vardır. Haldun Simavi, Boğaziçi Lisesi Orta kısmında okuduktan sonra Kabataş Lisesi‘nden mezun oldu. Yenigün matbaasında gazeteciliğe başladı. ABD‘de gazetecilik ve gazete işletmeciliği eğitimi aldı.

Haldun Simavi, 1953 yılında babasının ölmesi ile kardeşi Erol Simavi ile birlikte Hürriyet gazetesinin yönetimine geçti. Daha sonra iki kardeş anlaşamayınca ağabey Haldun Simavi ayrılarak 26 Kasım 1968 tarihinde Günaydın gazetesini kurdu. 1968 yılında Haldun ile Erol Simavi‘nin ortaklığı bitti. 1963 yılında Hürriyet gazetesinin yan şirketi olarak kurulan Veb Ofset ile 1971 yılında Veb Ofset grubunu oluşturan Haldun Simavi, Hürriyet gazetesini tamamıyla kardeşi Erol Simavi‘ye bıraktı.

26 Kasım 1968 tarihinde kurduğu Günaydın gazetesinin sorumluluğunu Rahmi Turan‘a verdi. Rahmi Turan‘ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı gazetenin ilk dönem yazarları arasında Necati Zincirkıran, Mehmet Barlas, Esfender Korkmaz, Hasan Cemal, Can Ataklı, Akgün Tekin, Ruhat Mengi, Bekir Coşkun, Melih Aşık sayılabilir. Günaydın’ın yanı sıra Gün, Saklambaç, Okey, Ayrıntılı Haber adlı gazeteler de aynı grup tarafından yayınlanmıştır. Günaydın Gazetesi kısa sürede Türkiye’nin en çok satan gazetesi haline geldi. Tirajı zaman zaman 1 milyonu aştı.

Haldun Simavi, Günaydın gazetesini 1988 yılında işadamı Asil Nadir‘e sattı.

Yıllar sonra Simavi kardeşler önce 1993 yılında Hürriyet’in yüzde 25’lik hissesini Erol Aksoy‘a sattı. Geri kalan hisseleri ise 1994 yılında Aydın Doğan‘a satarak medya sektöründen çekildiler.

Haldun Simavi‘nin ikinci eşi Rahmi Koç‘un ilk eşi ve üç oğlunun annesi Çiğdem Simavi‘dir. 1957 yılında Rahmi Koç ile evlenen Çiğdem Meserretçioğlu’nun bu evlilikten 3 çocuğu oldu. 1960’da Mustafa Koç, 1962’de Ömer Koç, 1967 ise Ali Koç dünyaya geldi. 1973 yılında Çiğdem Simavi, Rahmi Koç‘tan boşandıktan sonra Haldun Simavi ile evlendi.

İlgili Makaleler

Haldun Simavi hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu