Sadettin Teksoy kimdir

Ad Soyad: Sadettin Teksoy Doğum Tarihi: 20 Mart 1952 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Sadettin Teksoy kimdir, Sunucu, gazeteci ve program yapımcısı

Sadettin Teksoy, 20 Mart 1952 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Tam adı Mustafa Sadettin Teksoy’dur. Babası Trabzonlu, annesi İstanbulludur. Vefa Lisesi’nde okuyarak mezun oldu.

1972 yılında Haftasonu gazetesinde magazin muhabiri olarak gazeteciliğe başladı. 2 yıl sonra Hürriyet gazetesine geçerek savaş muhabirliği, polis muhabirliği gibi görevlerde 16 yıl çalıştı. Irakİran Savaşı’nı iki taraftan da izledi. Bağdat‘ta İran savaş uçaklarının bombaladığı petrol rafinerisinde sırtından yaralandı.

Irak-İran Savaşı‘ndan sonra 1980 yılında Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile röportaj yapan ilk gazeteci oldu. Bundan başka birçok yazı dizisi hazırladı.

1990 yılında televizyonculuğa başladı. Uğur Dündar‘ın hazırlayıp sunduğu Hodri Meydan programında özel haber muhabiri olarak görev yaptı.

1992 yılında Hürriyet Gazetesi’nden emekli olduktan sonra Star TV haber merkezinde işe başladı ve burada 2 yıl özel haber muhabirliği yaptı.

1994 yılında Star TV’de “Teksoy Görevde” programını hazırlayıp sunmaya başladı. Yurt içinden ve dışından ilginç, sıradışı ve gizemli kişileri ya da mekânları kendine özgü sunumuyla izleyicilere tanıttı. Bu program 1999 yılına kadar devam etti.

1999 yılından 2002 yılına kadar Show TV haber merkezinde çalıştı. Burada da “Teksoy Görevde” programını hazırlayıp sundu. 2002 yılından 2006 yılına kadar tekrar Star TV’de çalıştı ve arar ara “Teksoy Görevde” programını yaptı. Sırlara Yolculuk adlı programı da sunan Teksoy daha sonra yapımcı ve sunuculuğunu üstlendiği Sırların Efendisi adlı büyük beğeni toplayan programı hazırladı.

Teksoy Yapım şirketinin sahibidir. Sadettin Teksoy her programında parmağını ekrana doğru uzatarak “Ben Sadettin Teksoy...” söylemiyle akıllarda yer etmiş, mizah programlarında sayısız defa taklit edilmiştir. Gardrobunda her zaman en az üç adet sarı renkli mont bulunuyor. Ayrıca, mevsime göre giydiği sarı, gri, yeşil, siyah ve kırmızı montları da var. Bunların tamamı yurt dışı gezilerinde alınma ve marka giysilerdir. En büyük hayâlî uzaya çıkmak. Bunun için de atmosfer dışına yapılan uçuşların ucuzlamasını bekliyor.

İngilizce ve Arapça bilen Sadettin Teksoy, 1987 yılından beri evlidir. Efe adında bir oğlu vardır.

Bir dönem yaptığı reality showlarla ekranları kasıp kavuran Sadettin Teksoy şu ana aktif olarak bir projenin içinde yer almamaktadır.

İlgili Makaleler

Sadettin Teksoy hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

  1. Bir yanlışınız var…Şu anda aktif olarak Netflix Türkiye ekibinde ve her sezon Stranger Things dizisinin Türk takipçilerini eğlendiriyor ..😂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu