Haluk Pekşen kimdir

Ad Soyad: Haluk Pekşen Doğum Tarihi: 1961 Nereli: Trabzon Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Haluk Pekşen kimdir, 7 Haziran 2016 tarihinde 25. Dönem ve 1 Kasım 2016 tarihinde 26. dönem Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili seçildi.

Haluk Pekşen, 1961 yılında Trabzon‘un Yomra ilçesinin Yokuşlu Köyünde doğmuştur. Annesinin adı Zehra, Babasının adı Seyit’dir. İlkokul ve ortaokulu Yomra’da okudu. Lise eğimini Ankara Başkent Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1985 yılında mezun oldu. 1987 Yılında Avukatlığa başladı. Bir Dönem KTÜ İşletme Fakültesinde Ticaret Hukuku öğretim görevi yaptı.

Devrimci İşçi Sendikaları DİSK’in yeniden yetki kazanmasınptı. 120’nin üzerinde Sivil toplum örgütü ve Derneğin kurucusu ya da üyesi olan Haluk Pekşen, 2006 -2009 yılları arasında % 96.4’lük bir iş başarısıyla, Türkiye Kızılay Derneği Hukuk Müşavirliği görevini yürüttü.

Kulüpler Birliği Hukuk Kurulu Başkan Vekilliği, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği danışmanlığı, Doğu ve güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkan Vekilliği, Türkiye İhracatçılar Birliği kurucusu ve Başkan Vekilliği, Tur Operatörleri Derneği Genel Sekreterliği ile Değerler ve Dayanışma Derneği Başkanlığını da yapan Pekşen çok sayıda sivil toplum faaliyetinde aktif olarak görev aldı.

Haluk Pekşen, SODEP ile başladığı siyasal yaşamına Cumhuriyet Halk Partisi ile devam etti.

1998 yılında yayınladığı “Gelecek ve Ekonomi” isimli raporuyla, 2001 krizini çok önceden ve tam zamanlı olarak öngören Pekşen, 2006 yılında Kanal B TV’de Ekküresel ekonomik kriz ve Türkiye’ye etkileri konusunda 3 ayrı program yaptı.

Haluk Pekşen, avukat olarak görev aldığı Balyoz Davası’nın en başında yaptığı savunmayı “Balyoz Savunma” adıyla 2012 yılında kitaplaştırdı.

Türkiye’nin ilk, “İç hatlar uçuş lisanslı havayolu şirketi”nin kurucusu olan Pekşen, Halen uçmakta olan çok sayıda havayolu, yolcu, kargo ve yer hizmeti şirketinin kurucusu ve danışmanı olarak görev yaptı.

2000 yılı Beş Yıllık Kalkınma Plan çalışmalarında, AB ile ilişkiler Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı, 2001 Ekonomik krizi sonrasında ise “Güçlü Ekonomiye Geçiş” çalışmalarında görev aldı.

Birçok uluslararası konvansiyon çalışmalarında da yer alan Haluk Pekşen aynı zamanda halen yürürlükte olan çok sayıda temel yasa ve yasa çalışmalarında görev yaptı. Türkiye ve dünya gündemine yansıyan çok sayıda dava ve hukuki ihtilafın çözümünde çalışmış olan Pekşen, halen Ankara’da bir Hukuk Bürosu sahibidir.

Haluk Pekşen, 2015 Genel Seçimleri’nde CHP Trabzon 1. Sıra Adayı oldu. 7 Haziran 2016 tarihinde 25. Dönem ve 1 Kasım 2016 tarihinde 26. dönem Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili seçildi.

Haluk Pekşen, Rukiye Pekşen evlidir. İki çocuğu vardır.

Kitapları :
2015 – Bir Ülke Geleceğini Arıyor
2012 – Balyoz Savunma

İlgili Makaleler

Haluk Pekşen hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu