Frank Miller kimdir

Ad Soyad: Frank Miller Doğum Tarihi: 26 Ocak 1957 Nereli: Olney, Maryland, A.B.D Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Frank Miller kimdir, batman, Daredevil, Sin City ve 300 gibi tamamı sinemaya uyarlanmış olan grafik romanların senaryo yazarı olan Amerika’lı çizgiroman yazarı, çizer, çinici, yönetmen ve senaryo yazarı. Kara-film tarzındaki senaryoları ve çizgiromanlarının karanlık, gerçekçi yapısıyla bilinmektedir.

Frank Miller, 27 Ocak 1957 yılında, Olney, Maryland, A.B.D.’de doğdu. Yedi çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olan Miller’ın babası elektrik işleriyle uğraşıyor, annesi ise hemşire olarak görev yapıyordu. Miller, New York City’nin Hell’s Kitchen (Cehennem Mutfağı) olarak bilinen bir bölgesinde yetişti; Hell’s Kitchen yazarın sonraki eserlerinde, özellikle Daredevil’de oluşturduğu karanlık hava üzerinde büyük bir etkide bulundu.

Miller’ın ilk yayınlanan eseri, Gold Key Comics adına yayınlanan The Twilight Zone’un 84.ve 85. sayılarının çizimleri oldu. Çizgiroman alanında ilk eserleri daha önceden başlamış olan serilerin çizimleri üzerinde yoğunlaşan Miller’a asıl ününü getiren eser ise Daredevil oldu.

Daredevil, düşük bir satış grafiğine sahip olan bir çizgiromanken, Miller ve editör Jim Shooter’ın beraber çalışmaları sayesinde en çok beğenilen eserlerden birisi haline geldi. İlk olarak Daredevil’in 158. sayısında yer alan Miller, kara-film (film-noir) tarzını çizgi romanlara yansıtan ilk isimlerden birisi olarak Marvel’ın yükselen değerlerinden birisi oldu. 158. ve 167. sayılar arasında çizer olarak esere katkıda bulunan Miller, Daredevil’in 168. sayısından itibaren yazarlığı da üstüne alarak yapıtın üzerinde tam hakimiyete ulaştı ve ileriki yıllarda kendisine ait bir çizgiromana sahip olacak olan Elektra karakterini de okuyucuyla buluşturdu.

Miller, 1980 yılında batman için ilk hikayesini çizdi; Wanted; Santa Claus- Dead or Alive. İleriki yıllarda Batman ile popüleritesini arttıracak olan yazar/çizerin bu ilk Batman uyarlamasını, 1982 yılında yazdığı Wolverine miniserisi izledi; bu seri, Wolverine’i ilk defa X-Men kadrosundan ayırıp bağımsız bir yapıya kavuşturması konusunda önem taşımaktaydı. Miller’ın ilk defa kendi yaratımı olan eser, Ronin adı ile bu yıllarda ortaya çıktı ve 19831984 yılları arasındaki kısa yayın döneminden sonra sevenlerine veda etti.

1986 yılında, Alan Moore’un Watchmen’i ile aynı zamanda çıkan ve Moore’un yazım ve çizimini gerçekleştirdiği Batman; The Dark Knight Returns, popüler seriye daha karanlık ve yetişkinlere yönelik bir yorum getirerek Watchmen ile beraber çizgiromanın hedef kitlesini ve senaryo tarzını değiştiren yapım oldu. 1987 yılında çıkan Batman; Year One ise, Dark Knight serisi ile başlayan ve Moore’un yeniden şekillendirdiği Batman dünyasının gidiş hattını keskinleştiren yapım oldu. Year One, büyük bir finansal başarıyı da beraberinde getirdi.

Miller, Year One’ın yayınlanmasından sonra DC’nin yayın politikası ve oto sansür sistemindeki sorunlardan dolayı Alan Moore ve Marv Wolfman ile beraber DC’den ayrıldı ve küçük, bağımsız bir çizgiroman şirketi olan Dark Horse’a geçti.

1990’lı yılların başında Goef Darrow ile beraber Hard Boiled adlı mini seriyi ve Dave Gibbons’s ile beraber Give Me Liberty’yi hayata geçirdi. Bilim kurgu filmi olan RoboCop’un devamı olan RoboCop2 ve RoboCop 3’ün senaryolarını da yazan Moore, çizgiroman olarak da RoboCop vs Terminator adlı bir mini seriye imzasını attı.

Miller’ın en popüler işlerinden birisi olan ve ileriki yıllarda sinemaya da aktarılan Sin City, 1991 yıllarında bir mini seri olarak başladı ve ileriki yıllarda yeni hikayelerin eklenmesi ile ciltleştirildi. Tamamı siyah beyaz olan Sin City, film noir havasından ciddi anlamda etkilenmiş olan, karanlık ve rahatsız edici, genelde iyi sonla bitmeyen hikayeleri ile ciddi bir popülerlik kazandı.

1998 yılında, 1962 çekimi macera filmi The 300 Spartans’dan ilham alınarak yarattığı 300’ü yayınladı. 300, 2007 yılında, başarılı bir şekilde yönetmen Zack Snyder tarafından sinemaya uyarlandı.

Miller, 2000’li yıllara uzun süredir beklenen batman’in yeni serisi Batman; The Dark Knight Returns ile giriş yaptı. Dark Knight Returns ile gelen başarılı eleştiriler, Moore’un yeni Batman projesinin adının Holly Terror; Batman! (Kutsal Terör, Batman) adını alacağını ve Batman’in terör örgütü El Kaide karşısında savaşacağını söylemesi ve Ortadoğu’ya yönelik sert açıklamaları nedeniyle tersine döndü; pekçok çizgiroman hayranı Miller’ın Batman karakterinin ruhuna zarar verdiğini ve terörle ilgili açıklamalarının amacını aştığı ve faşizme kaydığı nedeniyle yazarı sert eleştiri bombardımanına tuttu.

Miller, 2008 yılında sinemaseverlerle buluşan ve Will Eisner’ın aynı adı taşıyan eserinden uyarlanan The Spirit’in senaryosunu yazdı ve yönetmenliğini yaptı fakat film gişede istenilen başarıyı sağlayamadı. Sin City 2’nin uyarlaması üzerinde çalışan Miller, baş rol oyuncusu Brittany Murphy’nin ani ölümü üzerine filmi ertelemek zorunda kaldı.

Miller, senaryosunu kendisinin yazdığı ya da kendi eserlerinden uyarlanan Sin City, The Spirit, Robocop, Daredevil gibi filmlerde ufak rollerde rol alıp kendisini göstermiştir. Yazarın Eisner, Kirby, Harvey gibi çizgiroman dünyasının prestijli ödül törenlerinde kazandığı 20’den fazla ödülünün yanı sıra Cannes Film Festivali’nde Sin City ile Palme d’Or ödülüne adaylığı bulıunmaktadır.

Miller, kendisi gibi çizgiroman piyasasında olan ve ödüllü bir renklendirme uzmanı olan eski eşi Lynn Varley’den 2005 yılında boşandı.

İlgili Makaleler

Frank Miller hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu