Roger Zelazny kimdir

Ad Soyad: Roger Zelazny Doğum Tarihi: 13 Mayıs 1937 Nereli: Euclid, Ohio, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Roger Zelazny kimdir, Altı Hugo ve üç Nebula ödülü sahibi olan PolonyalıAmerikalı fantazi ve bilimkurgu yazarı. Hugo ve Nebula’nın yanı sıra Balrog, Locus, Seiun gibi kurgu edebiyatının en prestijli ödüllerini defalarca kazanmış olan Zelazny, 2010 yılında Science Fiction Hall of Fame Müzesi’ne kabul edilmiştir. En önemli eserleri Amber Yıllıkları, Işık Tanrısı ve Bu Ölümsüz’dür.

Roger Joseph Zelazny, 13 Mayıs 1937 tarihinde, Euclid, Ohio, A.B.D.’de dünyaya geldi. Polonya asıllı göçmen Joseph Frank Zelazny ve İrlandaAmerika’lı Josephine Flore Sweet çiftinin tek çocuğu olan yazar, Ohio’da büyüdü.

Lisede okuduğu yıllarda okul gazetesinin editörü olan Zelazny, ayrıca Yaratıcı Yazarlar Klübü’nün de bir üyesiydi. 1955 yılında Western Reserve Üniversitesi’ne kaydolan Zelazny, bu üniversitede İngilizce üzerine eğitim aldıktan sonra 1959 yılında Kolombiya Üniversitesi’ne kayıt oldu ve bu üniversitede Elizabet dönemi İngiliz dramaları üzerine uzmanlaştı.

1962 yılında üniversiteyi bitirmesinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işe başlayan Zelazny, 1969 yılına kadar bu işte çalışmaya devam etti; bir yandan da bilimkurgu öyküleri kaleme alıyordu. 60’lı yıllarda ayrıca Baltimore Bilimkurgu Topluluğu’nun başkanlığını yapan yazar, 1 Mayıs 1969 tarihinde çalıştığı kurumdan ayrılarak tam zamanlı bir yazar olarak kariyerine devam etti.

Roger Zelazny ilk olarak 1953 yılında, Thurban dergisinde yayınlanan Conditional Benefit adlı öyküsüyle okuyucuları ile buluştu. Yazarın satmayı başardığı ilk öykü ise, 1954 yılında, Literary Calvalcade dergisinde yayınlanan Mr. Fuller’s Revolt oldu.

Yazdığı kitaplarda pek çok farklı diyarın mitolojilerinden yararlanan Zelazny, kitaplarında teknoloji ve fantaziyi bir araya getirmeyi başardı. Bu Ölümsüz, Yunan Mitosları’ndan beslenirken, Işık Tanrısı Hint, Eye of Cat Navajo ve The Mask of Loki adlı eserinde ise Kuzey Mitolojisi’nden yararlandı. Önemli eserleri arasında on kitaptan oluşan fantazi serisi Amber Yıllıkları, Hugo Ödüllü bilimkurgu yapıtı Bu Ölümsüz, Nebula adayı ve Hugo ödüllü bilimkurgu kitabı Işık Tanrısı vede Locus Ödülü sahibi fantastik kurgu yapıtı Changeling sayılabilir.

Roger Zelazny, 1964 yılında Sharon Steberl, 1966 yılında ise Judith Alene Callahan ile evlendi. Callahan ile olan evliliğinden birisi kız olmak üzere üç çocuk sahibi olan yazar, 1995 yılında, kolon kanserine bağlı böbrek yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı