Douglas Adams kimdir

Ad Soyad: Douglas Adams Doğum Tarihi: 11 Mart 1952 Nereli: Cambridge, İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: 11 Mayıs 2001

Douglas Adams kimdir, BBC’de yayınlanan ve daha sonraki yıllarda beş kitaplık bir seriye dönüşecek olan Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı çalışması ile tanınan İngiliz yazar. Bilimkurgu ve komedi dallarında verdiği eserlerin yanı sıra bilgisayar oyunları ve radyo skeçleri de hazırlayan Adams, aynı zamanda tanınmış bir hayvan hakları temsilcisiydi.

Douglas Noel Adams, 11 Mart 1952 tarihinde, Janet ve Christopher Adams çiftinin ilk çocuğu olarak Cambridge, İngiltere’de dünyaya geldi. 1957 yılında ebeveynlerinin boşanması üzerine kız kardeşi ve annesi ile beraber Brentwood’a taşındı.

Brentwood School adlı yatılı okulda okuyan Adams, aşırı uzun boyu (12 yaşındayken 1.83m, 18 yaşındayken 1.96m) ve edebiyata olan sıradışı yeteneği sayesinde dikkat çekiyordu. Okuldaki öğretmeni Frank Halford, Adams’ın yaratıcı yazarlık dersinde kendisinden tam not alabilen tek kişi olduğunu söylüyordu. Üniversite eğitimi için Cambridge’ı seçen Adams, İngiliz Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Adams’ın erken dönem çalışmaları BBC2 kanalı için hazırlandı. BBC’de çalışırken ünlü İngiliz komedi şovu Monty Python’un yaratıcısı ve oyuncularından birisi olan Graham Chapman ile tanışan Adams, bu şovun 42. ve 44. bölümlerinde yer aldı ve Chapman ile en önemlisi Out of the Trees olan bir dizi çalışmaya imza attı.

BBC Radyo için 1977 yılında The Burkiss Way, The News Huddlines ve Doctor in the Go adlı eserlere imza atan Adams, 1977 yılında, BBC Radio 4 için hazırladığı Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı radyo oyunu ile büyük üne kavuştu. Otostopçunun Galaksi Rehberi, Adams tarafından bazı kısımları değiştirilerek roman haline getirildi. Serinin 1979 tarihli ilk kitabı The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy’i 1980 yılında The Restaurant at the End of the Universe, 1982 yılında Life, the Universe, and Everything, 1984 yılında So Long, and Thanks For All the Fish ve 1992 yılında Mostly Harmless izledi. Adams’ın vefatından kısa süre önce üzerinde çalıştığı The Salmon of Doubt, yazarın taslakları, kısa hikayeleri ve mektuplarını da içeren bir dizi materyalle birlikte tamamlanmadan yayınlandı.

Otostopçunun Galaksi Rehberi dışında Dirk Gently adlı bir dedektifin başından geçen hikayeleri anlatan orjinal bir roman serisi daha yazmış olan Adams, ayrıca ünlü T.V. dizisi Doctor Who’nun üç bölümünün senaryosuna imzasını attı.

Büyük bir Pink Floyd hayranı olan Douglas Adams, eserlerinde de Pink Floyd’a göndermeler yapmaktan geri kalmıyordu. Aynı zamanda bir gitarist de olan Adams, solak gitarlardan oluşan büyük bir koleksiyona sahipti.

Teknolojik gelişmeleri her zaman takip eden ve Apple markasının büyük bir hayranı olan Adams, ileriki yıllarda internet ortamında yayılacak olan ve sözlük, forum ve ansiklopedi oluşumlarının çoğunun atası sayılan h2g2 adlı web sitesini 1999 yılında hayata geçirdi. Otostopçunun Galaksi Rehberi’ne adını veren rehberin gerçek hali olması planlanan site, aradan geçen yıllara ve Adams’ın vefatına rağmen hala aktiftir.

Douglas Adams, 11 Mayıs 2001 tarihinde, Montecito, Kaliforniya’da, günlük egzersizlerini yaparken geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti ve vasiyetnamesi üzerine yakıldı. Külleri 2002 yılında, Highgate Mezarlığı’na gömüldü.

1991 yılında, Jane Belson] ile evlenen ve bu evlilikten bir kız çocuğu olan Douglas Adams, evliliğini vefatına kadar sürdürdü.

İlgili Makaleler

Douglas Adams hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu