Robert E. Howard kimdir

Ad Soyad: Robert E. Howard Doğum Tarihi: 22 Ocak 1906 Nereli: Texas, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: 11 Haziran 1936

Robert E. Howard kimdir, Barbar Conan, Kull, Solomon Kane ve pek çok ünlü epik-fantezi karakterini yaratmış olan, pulp roman çağının en büyük isimlerinden birisi olarak görülen Amerika’lı yazar. Fantezi ve korku türünün yanı sıra tarihi romanlar, western, dedektif öyküleri, macera ve boks hikayeleri kaleme almış olan Howard, hayatı boyunca 300’den fazla öykü ve 600’den fazla şiir kaleme almıştır. Çağının en yaratıcı yazarlarından birisi olan Howard, fantastik kurgunun bir alt türü olan Kılıç ve Büyü’nün yaratıcısıdır.

Robert Ervin Howard, 22 Ocak 1906 tarihinde, Cross Plains, Texas, Amerika’da dünyaya geldi. Gezici bir tabip olan Dr. Isaac Howard ile ölümcül derecede hasta olan eşi Hester Jane Howard çiftinin tek çocuğu olan Robert, çocukluğunun ilk yıllarını Texas’ın çeşitli köy ve kasabalarını dolarak geçirdi. Eski savaş gazilerinden, köy ve kasaba büyüklerinden, büyük annesinden ve artık özgürlüğüne kavuşmuş olan eski kölelerden savaş, hayaletler, tarih ve Amerikan efsaneleri gibi çok çeşitli konularda öyküler dinleyen Howard, gelecekte yazacağı pek çok eserin arkaplanını bu günlerde topladı.

Howard büunlar da derinleşiyordu. Babası ve annesinin parasızlık konusunda ettiği kavgaları dinleyerek büyüyen yazar, çocukluğu süresince annesinin etkisinde kalarak yetişti. Annesi sayesinde şiir ve edebiyat tutkusu gelişen Howard, babasının yerel bir doktor olması nedeniyle her çeşit yaralanma ve insan vücuduna gelebilecek zarar konusunda bilgi sahibi oldu; ileriki yıllarda kendi alanında ürün verecek olan en detaycı ve gerçekçi yazar olmasının arkasında var olan etkenlerden birisi de genç yaştan itibaren sergilediği üstün gözlem yeteneğiydi.

Çocukluğunda boks başta olmak üzere pek çok spor dalıyla uğraşan Howard, ağırlık kaldırma, bilek güreşi, boks ve body building ile ilgilendi.

Yazar olmayı kafasına çok genç yaşlarda takan Robert E. Howard, ilk öykülerini 9 yaşındayken kaleme aldı. Tarihi bir arkaplan eşliğinde gelişen bu öykülerde ezgotik doğu ve Vikingler başrolü oynuyor, büyük savaşlar ve ölen insanların hikayeleri anlatılıyordu. Zaman içerisinde Jack London, Rudyard Kipling ve Thomas Bulfinch gibi kendisini derinden etkileyecek olan yazarların eserleriyle tanıştı. 1919 yılında ailesi ile beraber Cross Plains’e taşınan ve buraya kalıcı olarak yerleşen Howard, yerel bir kütüphanede Roma döneminin antik İsveç’lileri Pictler ile ilgili bir kitap buldu. Romalılar’la savaşan barbar Pictler’in hikayesi onu o kadar büyülemişti ki ileriki yıllarda Conan ve Kull gibi pek çok karakterinde kullanacağı ilkel insanın moderne karşı olan mücadelesi teması ilk burada başladı.

15 yaşınan geldiğinde ilk pulp dergilerini biriktirmeye başlamış olan Howard, aynı sene içerisinde pek çok karakter yaramış ve de bunların hikayelerini dergilere yollamaya başlamıştı. Kendisini yazım hayatında etkileyen pek çok insan olmasına rağmen yol gösterecek bir yazar ustayareddedilmiş hikayelerinden örnekler çıkartarak kendi kendisini eğitti.

1923 yılında liseden mezun olan genç yazar, hikayelerini kaleme almayı sürdürdü. Defalarca gelen red cevaplarının ardından ilk olarak 1924 yılında, ileriki yıllarda efsane haline gelecek olan ama o tarihte ilk sayılarını yayınlayan Pulp dergi Weird Tales’tan olumlu bir cevap alan yazar, burada yayınlanan ilk hikayesi Mızrak ve Pençe’nin karşılığında 16 dolar para alarak profesyonel olarak yazarlığa başlamış oldu.

Weird Tales’e ard arda yazılar yollarken, bir yandan da para kazanmak için kasabanın çarklarını döndüren asıl meslek olan petrol ürünleri üzerine haberler kaleme alan Howard, kısa bür süre içerisinde Weird Tales’in kapağına çıkan ilk eserini kaleme aldı; Wolfshead.

Edgar Allan Poe, H.P. Lovecraft gibi korku edebiyatının büyük isimlerinden etkilenen Howard, 1927 yılında kaleme aldığı Gölge Krallığı adlı eserle beraber Pulp dergilerin tarihinde bir çığır açmıştı. Kılıç ve Büyü Öyküleri adı verilen bir alt-türe isim babalığı yapan Howard, fantastik kurgu edebiyatının en büyükleri arasına girmesini sağlayan eserleri de bu dönemde kaleme aldı; Barbar Kull, Solomon Kane, Barbar Konan ve niceleri.

Şüphesiz ki yüzlerce eseri ve onlarca karakteri içersinde Howard’ı 20.yy’ın en etkileyici yazarlarından birisi yapanı Barbar Conan’dır. Temelleri 1931 yılında Strange Tales derigisinde yayınlanan bir hikayede atılan Conan, ilk olarak 1932 yılında, Weird Tales dergisinde yayınlanan The Phoneix on the Sword adlı öyküde başrolde yer aldı. Hyboria Çağı adlı bir zaman diliminde geçen hikayeler, dünyanın en barbar kısmında büyümüş olan, medeniyeti anlamayan fakat ilkel içgüdüleri, zekası ve kılıcının gücüyle onu fethetme yolunda ile. Yazarın ölümüne kadar devam ettirdiği Conan hikayelerini ölümünün ardından Paul Anderson, Robert Jordan ve Steve Perry gibi pek çok yazar devam ettirdi. Çizgiroman ve sinema filmi uyarlamalarıyla da karşımıza çıkan Conan, ayrıca animasyon serileri, bilgisayar oyunları, tv dizileri ve de kart oyunları gibi pek çok formatla yazarın ölümünden uzun yıllar sonra bile üstünde en fazla ürün verilen kurgu dünyalardan birisi olarak hayatına devam etti.

Hayatı boyunca sadece bir kız arkadaşı olan Howard, arkadaşı Tevix Clyde Smith’in de eski kız arkadaşı olan bu kadına, Novalyne Price’a aşırı bir şekilde düşkündü. İnişli çıkışlı ilerleyen ilişkilerinin getirdiği stress ve aşırı çalışmanın yıpratıcı etkilerinden dolayı yorgun düşen Price, 1936 yılında Cross Plains kasabasını ve Howard’ı geride bırakarak Louisiana’ya taşındı.

Sevgilisinin kendisini terketmesi, annesinin ölüm döşeğinde ağır bir hasta olması ve de tahsil edemediği çok sayıda borcu nedeniyle sinirleri son derece gergin olan Howard, 11 Haziran 1936 tarihinde, annesinin bir daha asla kendisine gelemeyeceğini öğrenmesinin üzerine, arkadaşından ödünç aldığı 38’lik bir Colt Otomatik silahı kullanarak intihar etti. Orada bulunan doktor ve hemşirenin müdahalesine rağmen kurtarılamayan yazarın annesi de oğlundan bir gün sonra hayata gözlerini yumdu.

Ölümünden sonra en tanınmış eseri olan Conan serisi başka yazarlar tarafından devam ettirildi. Howard’ın tanınmış kahramanlarından Conan 1982 ve 1984 yıllarında, Kull 1997 yılında, Solomon Kane 2010 ve Kızıl Sonja ise 1985 yıllarında sinemaya uyarlandı. Çizgiromandan tv dizilerine, bilgisayar oyunlarından kart oyunlarına kadar pek çok alana uyarlanan Conan serisi, şüphesiz ki 20.yy popüler kültürünü etkileyen en büyük eslerlerden birisi haline geldi.

İlgili Makaleler

Robert E. Howard hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu