Dick Cheney kimdir

Ad Soyad: Dick Cheney Doğum Tarihi: 30 Ocak 1941 Nereli: Nebraska, ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Dick Cheney kimdir, Richard Bruce Cheney, Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı.

30 Ocak 1941 tarihinde Nebraska‘da dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını Wyoming‘de geçirdikten sonra, kazandığı bir burs ile Yale Üniversitesi‘ne girdi. Bu okulda başarılı olamayan Cheney, geçirdiği iki yılın ardından okuldan atıldı. Yale’den atılmasından iki yıl sonra politika üzerine master yaptığı Wyoming Üniversitesi‘ne girdi. 1960‘lı yılların sonlarında, Wisconsin Üniversitesi’nde doktora yaptığı sırada Temsilciler Meclisi üyesi William Steiger ile birlikte çalıştı. Hırslı ve genç bir politikacı olan Cheney, Donald Rumsfeld‘in dikkatini çekti ve özel asistanı olarak görev yapmaya başladı.

1970li yılların başında, Rumsfeld’in Beyaz Saray Müşaviri olarak görev yapmaya başlaması ile yardımcı müşavirlik görevini üstlenen Cheney, genç yaşta kazandığı saygınlığı sayesinde politik kariyerinde önemli aşamalar kaydetmiş oldu.

1975 yılında Rumsfeld’in savunma bakanı olması ile birlikte onun yerini alan ve cumhuriyetçi partinin gözde isimlerinden biri haline gelmeyi başardı. Başkan Gerald R. Ford yönetimine, 1976 yılında Jimmy Carter‘ın başkan olarak seçilmesine kadar hizmet verdi.

1977 yılında Wyoming’e geri dönen Cheney, politikanın cazibesine yeniden kapılarak Temsilciler Meclisi seçimlerine aday oldu. Bu seçimi o dönemde geçirdiği kalp rahatsızlığına rağmen kazandı ve Temsilciler Meclisi’nde görev yapmaya başladı.

Vietnam savaşında askeri ve ailevi sebeplerden dolayı askerliğini sürekli erteleyerek bu savaşta yer almamış olan Cheney, Savunma Bakanlığı görevini yürütmek için öğrendiği askeri taktikleri ilk kez, 24.000 Amerikan askerini Panama‘ya, General Manuel Noriega‘yı devirmek için göndererek kullandı. Bu görev Amerikan yönetiminin isteği doğrultusunda başarıyla gerçekleştirildi. Savunma Bakanı olarak verdiği bir sonraki önemli sınav, 1990 yılında Irak‘ın Kuveyt‘i işgalinde gerçekleşti. 200.000’den fazla Amerikan askerini bu görev için Kuveyt’e gönderdi ve 1991 yılının ilk aylarında gerçekleşen hava ve kara saldırılarının ardından, bu görev de başarıyla tamamlandı.

1996 yılında yapılacak olan ABD başkanlık seçimlerinolmasına rağmen, ulusal güvenliğin politik kariyerinden daha önemli olduğunu söyledi ve başkanlık yarışından çekildiğini açıkladı. Bunun yerine Halliburton petrol şirketinin genel müdürlüğünü yaptı ve bu alandaki bir şirketin şimdiye kadar hiç sahip olamadığı bir saygınlık kazanmasını sağladı.

2000 yılındaki Başkanlık seçimlerinde, Texas valisi George W. Bush‘un başkan seçilmesiyle birlikte savunma bakanlığı görevine geri dönen Cheney halen bu görevini sürdürmektedir. Dick Cheney, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

İlgili Makaleler

Dick Cheney hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu