Olli Rehn kimdir

Ad Soyad: Olli Rehn Doğum Tarihi: 31 Mart 1962 Nereli: Mikkeli, Finlandiya Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Olli Rehn kimdir, Olli Rehn, 1962 doğumlu Finlandiyalı politikacı. Rehn 2004’ten beri Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu komisyon üyesi.

Olli Rehn, 31 Mart 1962’de Mikkeli, Finlandiya’da doğdu. 1982 ve 1983 yıllarında lisans derecesini Amerika’daki Macalester College adlı üniversiteden, uluslararası ilişkiler, ekonomi ve gazetecilikten aldı. 1989’da Helsinki Üniversitesi’nde siyasi bilimler üzerine master eğitimi aldı ve 1996’da “Corporatism and Industrial Competitiveness in Small European States” konulu teziyle Oxford Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı.

Rehn politik kariyerine 1988 yılında Helsinki’de il meclis üyesi olarak başladı. Aynı yıl Centre Partisi’nin başkanı oldu, bu görevi 1994’e kadar devam ettirdi. 1991’de Finlandiya Parlamentosu’na seçildi, aynı zamanda da Avrupa Konseyi’ndeki Fin delegelerin başkanlığını yürütmeye başladı. 1992 ve 1993’te Finlandiya Cumhurbaşkanı Esko Aho’nun danışmanlığını yaptı. 1995 yılında Avrupa Birliği Parlamentosu’nun bir üyesi olabilmek için Finlandiya Parlamentosu’ndan ayrıldı.

1996 – 1997’de Finlandiya Futbol Federasyonu’nun başlanlığını yaptı. 1998’den 2002’ye kadar ise Finlandiya’nın Avrupa Birliği Komisyonu temsilcisi Erkki Liikanen’in yardımcısıydı. 2002’de Helsinki Üniversitesi için politik kariyerine ara verdi. Bu üniversitede Rehn, Avrupa Birliği Çalışmaları Merkezi’nin başına geçti. 2003’te Finlandiya cumhurbaşkanının danışmanlığına getirildi, yaklaşık bir yıl bu görevi yürüttü.

12 Temmuz 2004’te, Avrupa Birliği Teşebbüs ve Enformasyon Toplumundan Sorumlu Komisyon Üyesi olarak göreve atandı, böylece Erkki Liikanen’in yerine atanmış oldu. Daha sonra görev tanımı Avrupa Birliği Genişleme Sorumlusu’na kaydırıldı. Böylece Rehn, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve Türkiye’nin Birlik’e katılım süreçlerinden sorumlu oldu.

Rehn aynı zamanda birçok makale ve kitap yazdı. Kitapları; “The Comeback of History: Rebounds of Liberalism in Europe since 1989, in Liberalism in the European Union” ve “The Way Forward”.

Rehn, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılımından yana olduğunu açıklasa da işçilerin irilmesinin doğru olacağını düşünüyor. Türkiye’nin insan hakları konusunda katettiği yolu takdir ediyor. Bulgaristan ve Romanya’nın ise kriterleri tam olarak yerine getirememesi halinde katılımı ertelemekten tereddüt etmeyeceğini söylüyor. Ayrıca öncelikli görevlerinin arasında Batı Balkan ülkeleri için bir katılım öncesi stratejisi oluşturulması bulunuyor. Politikacı, doğduğu yer olan Mikkelin’in futbol takımında bir süre futbol oynamış. Evli ve bir çocuğu var. Komisyon’un en genç üyesi. İngilizce, Almanca, Fransızca ve İsveççe biliyor.

İlgili Makaleler

Olli Rehn hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu