Erman Toroğlu kimdir

Ad Soyad: Erman Toroğlu Doğum Tarihi: 24 Kasım 1948 Nereli: Mersin Meslekler: , , , Ölüm Tarihi: --

Erman Toroğlu kimdir, Eski futbolcu, eski hakem, televizyoncu, yazar, kabzımal, politikacı,

Erman Toroğlu 24 kasım 1948 yılında Mersin’de doğdu. Asıl adı Refik Erman Toroğlu’dur. Erman Toroğlu eski futbolcu, kabzımal, eski hakem, politikacı, televizyon yorumcusu ve spor yazarıdır. Ankara’da, İsmet Paşa mahallesinde büyüyen Erman Toroğlu, İlk ve orta okulu Mimar Kemal’de okudu. Atatürk Lisesi’nden (Ankara ) mezun oldu. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler fakültesi iktisat bölümünde tamamladı. Herhangi bir öğrencidiği üniversiteden ancak dokuz senede mezun oldu. 1955’ten, 1976 yılına kadar tam 21 yıl okudu ! 1991 seçimlerinde, Mersin’de hocası Aydın Güven Gürkan’ın karşısında DYP’den aday oldu. Seçilemeyince Cavit Çağlar‘ın davetiyle katıldığı politikayı bıraktı.

Gençlerbirliği’nde başlayan futbol hayatına sırasıyla Güneşspor, Mersin İdman Yurdu ve uzun yıllar kaptanlığını yaptığı Ankaragücü’nde devam etti. Futboldan sonra hakemliğe başladı, FIFA kokartı aldı. Döneminin önde gelen hakemlerindendir.

12 Eylül döneminde, Gölcük’te askerlik hizmetini yedek subay olarak yaparken bankere kaptırdığı paralarını, askeri üniforması sayesinde kurtaran Erman Toroğlu; askerlik bittiğinde bankerden kurtardığı parayla ticarete atıldı. Bir arkadaşının “Gel kabzımallık yapalım, iyi para kazanırız,” teklifiyle, Ankara Hali’nde bir dükkân açtı. Böyle başladığı kabzımallık işini tam 19 yıl boyunca sürdürdü. Bir Maddi hata yüzünden Maliye’yle başı derde girince, gurur meselesi yaptı ve kabzımallığı bıraktı. Ticareti bıraktığında da hakemliğe başladı.

Hakemlikte zamanla Birinci Lig’e kadar çıktı. Sonra uluslararası maçları da yönetmeye başladı. Dokuz yıl hakemlik yaptı.

Şansal Büyüka ile uzun yıllardır önce Show TV ve ardından Lig TV’de yayınlanan Maraton adlı programda yorumculuk yaptı. Hürriyet gazetesinde yazarlık yapan Erman Toroğlu, 2010 yılından itibaren Kanal Türk’te pazar ve pazartesi akşamları futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Toroğlu özellikle sivri açıklamaları ve ilginç benzetmeleriyle sık sık gündemde yer alan biridir. Bu benzetmelerden bazıları :

Bir sonraki gün evlenecek olan Ümit Karan için söylediği “Gerdek gecesine gol kalmadı,”

Genelkurmay Başkanlığı’ndaki görev değişimi için ılımlı tutumuyla tanınan Hilmi Özkök’ün ardından ettiği “Ben çok anlayışlı demokratik

Genelkurmay Başkanı istemiyorum. Benim askerim kodu mu oturtmalı. Vurdu mu oturtmalı,”

“Sallandıracaksın iki tanesini bak bakalım bir daha oluyor mu,”

Bir yazısında “Bakirelik yalnız bayanda mı olur, mesela hakemin bakiresi olmaz mı, yani bozulmamış bir hakem”

“Sağ, sol diye bir şey yoktur. Ekonomiyi iyileştirirsin sağ da sol da taca çıkar.

Galatasaray Teknik Direktörü Feldkamp, kendisine yöneltilen “Terör olayları hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “Şu an yersiz bir soru,” diye cevap verdiğinde topa hemen girdi. “Bunların alayı böyle. Tabii ki cevap veremezler çünkü silahı satan, para yardımı yapan onlar,” yorumunu yetiştirdi.

Erman Toroğlu’nun ilginç pastırma sohbeti

Erman Toroğlu Evli ve iki çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Erman Toroğlu hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu