Bekir Sami Kunduh kimdir

Ad Soyad: Bekir Sami Kunduh Doğum Tarihi: ?? ?? 1867 Nereli: Osetya Meslekler: , , , Ölüm Tarihi: ?? ?? 1933

Bekir Sami Kunduh kimdir, Heyet-i Temsiliye, Meclis-i Mebusan ve T.B.M.M.’de önemli pozisyonlarda görev almış olan Türk diplomat ve bakan. T.B.M.M.’nin ilk Dışişleri Bakanı olan Kunduh, ayrıca Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kurucuları arasında yer almaktadır.

Bekir Sami Kunduh, 1867 yılında, Osetya’da dünyaya geldi. Ailesi ile beraber henüz bir yaşındayken Kuzey Kafkasya’dan Anadolu’ya göç eden Bekir Sami’nin babası, Osetya’da general ve Osmanlı’da Paşa ünvanları ile görev yapan başarılı bir asker olan Musa Kunduh Paşa’ydı.

Sami Kunduh, liseyi dönemin en tanınmış okullarından Galatasaray Lisesi’nde tamamlamasının ardından yurtdışına çıkarak Paris’te siyaset bilimi eğitimi gördü. Petersburg Elçiliği, Amasya Mutasr Bursa ve Halep gibi büyük illerin de bulunduğu bir dizi ilde vali olarak görev almasının ardından Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çağrısı üzerine Anadolu’ya dönerek Milli Mücadele’ye katıldı.

Sivas ve Erzurum Kongreleri’nde Heyet-i Temsiliye üyesi olarak görev yapan Bekir Sami Bey, Osmanlı Hükümeti ile Anadolu’da kurulan yeni hükümet arasındaki ilk dipolamatik temaslarda da elçi olarak bulundu. Amasya Milletvekili olarak katıldığı son Meclis-i Mebusan toplantısının İngilizler tarafından yarıda kesilmesi üzerine Ankara’ya dönerek Osmanlı ile olan bağlarını koparttı.

TBMM bünyesinde kurulan ilk hükümetin Dışişleri Bakanı olan Bekir Sami Bey, Londra Konferansı’nda ülkemizi başarıyla temsil etti. Fakat bu konferasta hükümetin izni olmadan yaptığı bir takım hareketler sonrasında büyük bir tepki çekince, 8 Mayıs 1921 tarihinde görevinden istifa ederek meclisten ayrıldı.

Her ne kadar meclisten ayrılmış olsa da gerek ulusal gerekse uluslararası arenada tanınmış başarılı bir siyasetçi ve diplomat olması sebebiyle, Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından Avrulpa’ya, diplomatik görevlerle iki defa bizzat gönderilen Bekir Sami Bey, TBMM’nin ilk iki döneminde de Tokat Milletvekili’ olarak hizmet verdi ve de Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kurucuları arasında yer aldı. İzmir Suikasti olayı sonucunda partinin kurucularının yargılanması sürecinde suçsuz olduğu anlaşılsa ve beraat etse de, yaşananları gururuna yediremeyerek siyasetten uzaklaştı.

Bekir Sami Bey, 1933 yılında, İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

İlgili Makaleler

Bekir Sami Kunduh hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu