Önder Sav kimdir

Ad Soyad: Önder Sav Doğum Tarihi: 14 Kasım 1937 Nereli: Balıkesir Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Önder Sav kimdir, Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel sekreteri olarak görev yapmakta olan deneyimli Türk siyaset adamı. 15., 16., 20. ve 22. dönem olmak üzere dört defa Ankara Milletvekili ve bir defa Çalışma Bakanı olarak görev almış olan Sav’ın adı, CHP eski başkanı Deniz Baykalın istifasının üzerine CHP Genel Başkanlığı adayları arasında gösterilmiş, fakat Sav’ın seçime adaylığını koymaması üzerine bu göreve geçerli oyların tamamını alan Kemal Kılıçdaroğlu seçilmiştir.

Önder Sav, 14 Kasım 1937 tarihinde, Hayrettin ve Şerife Sav çiftinin oğlu olarak, Işıklar Köyü, Balıkesir’de dünyaya geldi. Liseyi bitirmesinin ardından hukuk eğitimi almak için Ankara’ya taşındı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden başarıyla mezun olmasının ardından bir müddet serbest avukat olarak çalışan Sav, ayrıca Ankara Hukuk Barosu Başkanlığı ve 28 Mayıs 198931 Ekim 1995 tarihleri arasında, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Siyaset ile genç yaşlarında tanışan Sav, siyasi sahnede 15., 16. 20. ve 22. Dönem Ankara Milletvekili olarak görev aldı ve 37. Hükümet’te Çalışma Bakanı mevkisinde bulundu.

CHP’nin Genel Sekreterliğini üstlenen Sav’ın adı, CHP eski başkanı Deniz Baykal’ın istifasının üzerine CHP Genel Başkanlığı adayları arasında gösterildi. Laikliğin korunmasına verdiği önemle tanınan ve taviz vermeyen bir politikacı olarak ün yapan Sav, daha önce Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben söylediği “Laiklik Başbakan Erdoğan’ın küçücük beynine sığmayacak kadar geniş bir kavramdır” sözünden dolayı 10.000 TL manevi tazminat cezasına çarptırılmıştı.

Evli olan Önder Sav, iki çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Önder Sav hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu