Ayhan Şahenk kimdir

Ad Soyad: Ayhan Şahenk Doğum Tarihi: 11 Haziran 1929 Nereli: Niğde Meslekler: Ölüm Tarihi: 02 Nisan 2001

Ayhan Şahenk kimdir, Türk iş adamı, vakıf yöneticisi.

11 Haziran 1929 günü Niğde’de doğdu. Ankara Hukuk Fakültesi‘nde okurken, inşaat işine girdi (1950). 9 bin lira sermaye ile kurduğu inşaat şirketi, TBMM’nin yol, asfalt ve kanalizasyon işleri ihalesini aldı. İrili ufaklı 16 baraj ve toplam 66 inşaat projesini gerçekleştirdi. Türkiye’nin baraj yapan ilk inşaat şirketi olan Doğuş İnşaat, Doğuş grubunun büyümesinin motoru oldu.

Doğuş Grubu, Ayhan Şahenk’in önderliğinde inşaat, bankacılık, iletişim, turizm, gıda, otomotiv alanlarında önemli yatırımlar yaptı.

Doğuş Holding Başkanı Ayhan Şahenk, topluma ve insanlara yaptığı hayır işlerini kurumsallaştırmak amacıyla 5 Haziran 1992 tarihinde İstanbul’da Ayhan Şahenk Vakfı‘nı kurdu. Vakıf bir çok yerleşim merkezinde, okullar açtı, okullara ve öğrencilere malzeme yardımı yaptı. 1997 yılında uygulanmaya başlanan “Halk Sağlığı Programı” çerçevesinde mobil sağlık araçları ile alt sosyo ekonomik yörelerdeki ilk öğretim öğrencilerinin ve bölge sakinlerinin yararlandığı sağlık programları sundu.

ABD’nin ünlü ekonomi dergisi Forbes‘ın her yıl geleneksel olarak yaptığı sıralamada 1998 yılında, dünyanın en zengin 200 kişisi arasında bulunuyordu. Ayhan Şahenk, 148. sıradaydı.

3 Nisan 2001’de vefat etti.

İlgili Makaleler

Ayhan Şahenk hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu