Anjelika Akbar kimdir

Ad Soyad: Anjelika Akbar Doğum Tarihi: ?? ?? 1969 Nereli: Kazakistan Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Anjelika Akbar kimdir, Mutlak kulak (*) yeteneği sahibi, müzisyen, besteci
* Duyulan bir notayı, hiç bir referans almadan ve başka bir nota ile karşılaştırmadan tanıyabilme yeteneği.

Tam adı Anjelika Rosenbaum Akbar olan sanatçı, Kazakistan’da, müzisyen ve filozof bir baba ile yine müzisyen bir annenin çocuğu olarak 1969 da dünyaya geldi.

ilk piyano derslerini ailesinden aldı. 2,5 yaşına geldiğinde nota biliyor ve piyano çalabiliyordu. 3 yaşında piyano özel eğitimi almaya başladı. . Moskova Konservatuvarı hocası ve Çin Harbin Konservatuvarı’nın kurucularından V. Lipovetsky ilk ustası oldu. 4 yaşındayken Mutlak Kulak * yeteneği fark edilen Anjelika Akbar, 4,5 yaşında Moskova Devlet Konservatuvarı öğretim üyelerinin dikkatini çekti ve aynı konservatuvarın bünyesindeki, üstün yetenekli (harika çocuklar) öğrencilerin okuduğu okula kabul edildi.

Taşkent Devlet Uspensky Müzik Okulunda gördüğü 11 yıllık piyano ve kompozisyon eğitimini ve yüksek lisansını, Doç. V. Fadeyeva ve St. Petersburg Devlet Konservatuarı profesörlerinden B. Zeydman’dan aldı.

Meşhur Rus bestecisi Andrei Eshpai, 5 yaşındaki Anjelika’nın eserlerini babasından dinledina ait olduğunu düşünüp kendisine “Çok yeteneklisiniz bayım, sizi çok parlak bir bestecilik geleceği bekliyor” demişti. Oysa eserler küçük Anjelika’ya aitti.

Harika çocukların okuduğu okulun özelliği, eğitimin konservatuarın en parlak profesörleri tarafından verilmesiydi. Bu okulun öğrencilerinden dünyaca ünlü Alexei Sultanav ve Stanislav Yudenich gibi, Anjelika Akbar da en iyi öğrenciler arasında yerini aldı.

Daha sonra 5 yıllık eğitim göreceği Taşkent Devlet Konservatuarı’na başladı. Prof. Berlin ve Prof. Yanovsky ile beste ve orkestrasyon; Prof. L. Pluşenko ile piyano ve ünlü organist T. Levina ile de Org çalışmaları yaparak eğitimini tamamladı.

Ardından Rusya Besteciler Kurulu, Anjelika Akbar’ı ”En İyi Genç Besteci” olarak seçti. Rusya Besteciler Kurulu, müziğin eşsiz rolünü çok iyi algılayan insanlardan oluşan ve topluma uzanacak müzikaliteyi korumak adına hizmet veren bir kuruldu. Anjelika Akbar, 2006 yılında bu kurulun Ukrayna şubesine üye oldu (kurula üye olmak, aynı zamanda Kültür Bakanlığı’nın ‘’Onur Sanatçısı‘’ unvanına sahip olmak anlamına geliyor). Ayrıca SSCB’de bir ilk olarak, sadece kişiye özel olan ve Avrupa’da istediği konservatuarda lisans ve yüksek lisans yapması için burs verdi. Ancak kendisi evlenmek üzere olduğu için bu teklifi kabul etmedi.

Daha sonra Bestecilik ve Orkestra Şefliği yüksek lisansını UNESCO üyesi olarak geldiği ve sonrasında da yerleştiği Türkiye’de, Hacettepe Devlet Konservatuar’ında Doç. Turgay Erdener ile çalışarak kompozisyon yüksek lisansı aldı. Prof. İlhan Baran ve Doç. Ertuğ Korkmaz ile 20. Yüzyıl Armonisi, Doç İstemihan Taviloğlu ve Doç. Turgay Erdener ile kompozisyon çalıştı. Seçtiği Rus besteci A. Skriabin’in ” Seçme Piyano Eserlerinin Armonik, Melodik,Ritmik,Biçimsel ve Felsefik açıdan Analizi” ile ve bestelediği “Senfoni No.1″ ile tamamlayarak ”Sanatta Yeterlilik Derecesi” almaya hak kazandı. (”Sanatta Yeterlilik” besteciler için doktora anlamına gelmektedir).

1993 yılında Türk vatandaşlığına geçen ,Anjelika Akbar Türkiye’ye geldikten sonra ise, Prof. İlhan Baran ve Doç. Ertuğ Korkmaz ile 20. Yüzyıl Armonisi, Doç. İstemihan Taviloğlu ve Doç. Turgay Erdener ile yürüttüğü bestecilik çalışmalarının yanı sıra Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın kurucu öğretim elemanları arasında yer aldı.

Ünlü Türk Soprano Selma Berk, ayrıca da Avrupa’da büyük üne sahip soprano Djoke Winkler Prins’ten farklı zamandavokal dersleri almış ve ayrıca ünlü Türk Opera sanatçısı Melek Çeliktaş ile bu konu da bir süre konsültasyon yapmıştır.

Senfonik ve oda orkestrası, koro, piyano ve diğer enstrümanlar için bir çok beste yapan Anjelika Akbar, Orta Asya, Baltık Cumhuriyetleri, Rusya, Hindistan, Almanya ve Türkiye’de çeşitli konserler verdi. Ayrıca Özbekistan Milli UNESKO Komitesi’nde üyelik yaptı.

İlk albümü “SU”, 1999 yılında piyasaya çıktı. Bu çalışmanın ardından Can Dündar’ın “Köy Enstitüleri” isimli belgeselinin müziklerini (Belgeselin video-CD’si piyasaya çıkmıştır) ve Vivaldi Dört Mevsim’in, dünyada ilk defa solo piyano uyarlamasını yaptı ve yorumladı. Yapım Sony Classical kataloğuna seçildi ve Sony International tarafından 2002’de piyasaya çıkarıldı. Albüm uluslararası Sony Classical kataloğuna giren ilk Türk klasik müzik albümü oldu.

Akbar, yine 2002 yılında Rana Pirinçcioğlu ve Zara ile birlikte çıkardığı “bir’den Bir’e” albümü ile farklı bir çizgi yakalamayı başardı. Geleneksel batı klasik müziği sınırlarını aşıp, görsel efektler ve kendi dizelerini ilave ederek müziğine farklı bir boyut kazandıran Akbar, Moskova Sobesednik Ödülü, SSCB Etnik Müzik Ödülü, Taşkent Devlet Konservatuarı ‘Altın Lenin Ödülü’ (üç yıl boyunca), SSCB Kompozitörler Ödülü’, 4. Uluslararası Nejat Eczacıbaşı Beste yarışması üçüncülük ödülleri sahibidir.

2003 yılından itibaren bu yana Besteci Ali Darmar ile çalışmaktadır.

2003 yılında çıkan ve Bach’ın eserlerini Doğu enstrümanları ile harmanladığı ”Bach A L’ Oriantale” albümü için “Bu bir müzik deneyi değil, çağın ihtiyacıdır. İnsanlar birbirileri ile kucaklaşmadan önce müzikleri kucaklaşsın istedim…” diyor Anjelika Akbar.

Senfonik Orkestra ve Oda Orkestrası ile koro, piyano ve diğer enstrümanlar için dört yüzü aşkın besteye sahip Anjelika Akbar ile , sayısız dergi ve gazete röportajları yapılmış, radyo ve televizyon programlarına katılmış ve prestijli dergilere kapak konusu olmuştur. Anjelika Akbar, Rusya, Fransa, Almanya, Baltık Cumhuriyetleri, Orta Asya, Hindistan, KKTC, Katar ve Türkiye’de sayısız konserler vermiştir.

Anjelika Akbar’ın, besteci ve yorumcu kimliği dışında, yazar kimliğiyle ortaya çıkardığı ve Türkçe olarak kaleme aldığı “İçimdeki Türkiyem” adlı kitabı, 2011 yılında yayımlandı. Akbar, Türkiye’de geçirdiği 20 yılını, “İçindeki Türkiye”yi anlatıyor.

Anjelika Akbar ayrıca pek çok ulusal ve uluslar arası ödülün de sahibidir.

Anjelika Akbar ,evli ve iki erkek çocuk annesidir

İlgili Makaleler

Anjelika Akbar hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu