Thom Yorke kimdir

Ad Soyad: Thom Yorke Doğum Tarihi: 07 Ekim 1968 Nereli: Wellingborough, Northamptonshire, İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Thom Yorke kimdir, Alternatif rock grubu Radiohead’in vokali ve gitaristi olarak tanınan İngiliz müzisyen. Radiohead’in dışında kendi solo projeleri de bulunan sanatçı, gitarın yanı sıra perküsyon, bas gitar, davul ve piyano gibi pek çok farklı enstürmanı başarıyla kullanmakta.

Thomas Edward Yorke, 7 Ekim 1968 tarihinde, Wellingborough, Northamptonshire, İngiltere’de dünyaya geldi. Doğumunda farkedilen bir göz sorunu yüzünden altı yaşına kadar bir dizi ameliyat geçirmek zorunda kaldı ve bu rahatsızlıktan dolayı gözünü bantla kapatmak zorunda kaldığı için sınıf arkadaşlarının kendisi ile alay etmelerinden dolayı sürekli okul değiştirdi.

Müzikle ilk tanışması, 1978 yılında, babasının aldığı gitar ile başladı; bu dönemdeki en büyük idolü ise Queen’den Brain May’di. 11 yaşında ilk grubunu kuran Yorke, o yıllarda taşındıkları Oxfordshire’da devam ettiği Abingdon okulunda ileriki yıllarda Radiohead’i beraker kuracağı grup elemanları Ed O’Brien, Phil Selway, Colin Greenwood ve Jonny Greenwood ile tanıştı.

Liseden mezun olmasının ardından, 1988 yılında Exeter üniversitesine kayıt olan Yorke, bu okulda, hala beraber olduğu kız arkadaşı Rachel Owen ile tanıştı. 1991 yılında, Abingdon’dan beri beraber olduğu arkadaşları ile beraber kurdukları grubun adını değiştirerek Radiohead koydular ve grup Alman plak firması Parlophone ile antlaşma imzaladı.

Radiohead adı altında ilk yaptıkları single olan Creep, dünya çapında bir başarı kazanarak grubun albüm oluşturma sürecini hızlandırdı. İlk albümleri Pablo Honey, 1993 yılında piyasaya sürüldü ve İngiltere listelerinde 22. sıraya kadar tırmandı. İkinci albümleri The Bends, ilk albümün başarısı üzerine R.E.M. grubu ile beraber gerçekleştirdikleri başarılı bir Avrulpa turu sonrasında yayınlandı ve büyük bir başarı elde etti.

1997 yılında, grup en çok bilinen albümleri OK Computer’i yayınladı. Albümün büyük başarısının ve eleştirmenlerden aldığı pozitif yorumların sonucunda Thom Yorke, eleştirmenler tarafından 90’lı yılların en üretken alternatif rock isimlerinden birisi olarak gösterilmeye başlandı. OK Computer sonrasında grup 2000 tarihli Kid A, 2001 tarihli Amnesiac ve 2003 tarihli Hail to the Thief ile beraber daha elektronik müzik etkileşimli, caz ve avant-garde’dan da etkilenen bir tarzda eserler ortaya koymaya başladı. Grubun son stüdyo albümü In Rainbows, 2007 yılında, internet üzerinden ücretsiz olarak yayınlandı.

Thom Yorke, 2006 yılında, ilk solo albümü olan The Eraser’i yayınladı. Nigel Godrich’in prodiktörlüğünde hazırlanan albüm, İngiltere listelerinde 3. ve Amerika listelerinde 2. sıraya kadar yükselmeyi başardı. Albümün en beğenilen şarkılarından birisi olan Analyse, The Prestige filminin soundtrackinde kullanıldı.

Grubuyla beraber Özgür Tibet konseri ve Ticaret Adaleti Hareketi gibi aktivist etkinliklerde konser veren Yorke, kendisini insan hakları taraftarı ve de savaş karşıtı olarak tanımlıyor.

Halen Oxford, İngiltere’de yaşayan Yorke, üniversiteden bu yana beraber olduğu kız arkadaşından Noah ve Agnes adında iki çocuğa sahip.

İlgili Makaleler

Thom Yorke hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu