Robert Schumann kimdir

Ad Soyad: Robert Schumann Doğum Tarihi: 08 Haziran 1810 Nereli: Zwickau, Almanya Meslekler: , Ölüm Tarihi: 29 Temmuz 1856

Robert Schumann kimdir, Besteci ve müzik eleştirmeni

Almanya’daki Romantik hareketin öncülerinden birisi olan besteci ve müzik eleştirmendir.

Robert Schumann, 8 Haziran 1810 tarihinde Almanya, Bonn kentinde bağlı Zwickau bölgesinde doğmuştur. August Schumann ile Johanna Christiane Schnabel’in beş çocuğundan en küçüğüdür.

Küçük yaşta piyano dersleri aldı ve babasının teşviğiyle küçük parçalar bestelemeye başladı. 1826 yılında 16 yaşında iken babası öldü. 1831 yılında annesinin ısrarıyla Leipzig’e gitti, Hukuk fakültesine girdi. Fakat orada zamanını müzik, edebiyat ve çeşitli sosyal faaliyetlerle geçirdi. Piyano dersleri aldı ve besteler yaptı. Annesini piyanist olma konusunda ikna etti. Yoğun bir çalışma sonucu piyanoda virtüöz seviyesine ulaştı.

Ama bir hastalık neticesinde ellerini kullanamaz duruma geldi. Bu durumda o da besteci-piyanist yerine besteci-eleştirmen kimliğine büründü ve kararlılıkla beste yapmayı sürdürdü. 1834 yılında “Neue Zeitschrift für Musik” adında bir müzik gazetesi çıkardı. 10 yıl boyunca gazetenin editö yaptı.

Robert Schumann, 1937 yılında piyano öğretmeni Friedrich Wieck’in kızı Clara’ya aşık oldu.ama kızın babası zorluk çıkardı evlenmelerine razı olmadı. Robert Schumann, 1838-1839 yıllarında Clara’nın çalması için “C Major Arabesk, Op. 18” adlı piyano eserini besteledi. 1840 yılında evlenebildiler.

148 eser bestelemiş olan Robert Schumann’ın en ünlüsü Dichterliebe ‘dir. Bir piyanist-besteci olan Schumann, şarkılarındaki duyugunun anlatımında piyanoya büyük rol verdi. 1840 yılına kadar enstrümental müziğin vokal müzikten daha üstün olduğunu savunan Schumann’ın, fikir değiştirererek vokal eserler bestelemeye başlamasının arkasında Dichterliebe’nin şairi Heinrich Heine’a duyduğu hayranlık ve gün ışığına çıkardığı besteci Schubert’in eserlerini onun şarkılarından etkilenmesi vardır. Ayrıca Clara’ya söylemek istediklerini şarkılarla doğrudan söyleyebilmek için şarkı bestelemeyi seçmiştir. Ancak piyano alanındaki yeteneği ile besteciliğini birleştirerek insan sesi ile piyanonun eşit önemde olduğu eserler besteledi.

Robert Schumann, 1840 yılında Clara Wieck ile evlendi. Felix ve Julie adında iki çocuğu oldu.

Ruhsal hastalığı nedeni ile halüsinasyonlarının artması sonucu 1854’te bir intihar girişiminde bulundu. Başarısız olan bu girişimden sonra bir akıl hastanesine yatırıldı. Robert Schumann, bu hastanede 29 Temmuz 1856 tarihinde Almanya, Endenich’de 46 yaşında ölmüştür.

İlgili Makaleler

Robert Schumann hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu