Ahmet Muhip Dranas kimdir

Ad Soyad: Ahmet Muhip Dranas Doğum Tarihi: ?? ?? 1909 Nereli: Sinop Meslekler: , Ölüm Tarihi: 21 Haziran 1980

Ahmet Muhip Dranas kimdir, Ahmet Muhip Dranas, 1909 yılında Sinop’un Salı köyünde doğmuştur. İlkokulu Sinop’ta okudu. Babası Ankara’da askeri fabrikalarda çalışmaya başlayınca, Ankara’ya gelerek, öğretmenleri arasında Faruk Nafiz Çamlıbel ve Ahmet Hamdi Tanpınar‘ın da bulunduğu Ankara Erkek Lisesi’nden 1930′da mezun oldu.

1930-1935 yılları arasında Ankara’da Hakimiyet-i Milliye gazetesinde çalıştı. Ankara Hukuk Fakültesi’ne girdi ama 2 yıl sonra eğitimi bıraktı. İstanbul’a gitti. Güzel Sanatlar Akademisi’nde kitaplık müdürü oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne devam etti, bitirmedi. İstanbul Dolmabahçe Resim ve Heykel Müzesi Müdür Yardımcılığı görevine getirildi.

1938′de Ankara’ya döndü. 1942 yılına kadar Halkevleri Kültür ve Sanat Yayınları’nın yönetmenliği yaptı. 1939 yılında Ağrı dolaylarında askerlik görevini yaptı. 1946′da Ankara’da Çocuk Esirgeme Kurum′de aynı yerde 1960 yılına kadar Yayın Müdürlüğü’ne atandı. 1949′dan başlayarak Zafer gazetesinde köşe yazıları yazdı. Bu arada yaptığı politikaya girme denemeleri başarılı olmadı. Birkaç kez DP’den milletvekili adayı olduysa da seçilemedi.

1966 ve 1972 yılları arasında Anadolu Ajansı, Türkiye İş Bankası yönetim kurulu üyeliği, Devlet Tiyatrosu Edebi Kurul Başkanlığı gibi üst düzey bürokratik görevler yaptı.

İlk şiiri “Bir Kadına” 1926′da “Muhip Atalay” imzasıyla Milli Mecmua’da yayınlandı. Çeşitli dergilerde yayımlanan şiirleri, 1974 yılında İş Bankası Kültür Yayınları arasında, “Şiirler” adı ile çıktı. Ayrıca “Kırık Saz” adlı eseri de çıkmıştır. Tiyat-ro eserleri, tercüme ve adapteleri, incelemeleri ve makalele¬ri de vardır. Tevfik Fikret‘in 62 şiirini günümüz Türkçe’sine çevirdi.

Ahmet Muhip, Cahit Sıtkı Tarancı ile şiirde ahenge ve sese önem vermişlerdir. Örneğin Kar şiirinde Ahmet Muhip sesi ön plana çıkarırken Olvido adlı şiirinde ne sesi anlama ne de anlamı sese baskın kılmıştır.

Ahmet Muhip Dranas’ın şiiri biçim bakımından kendinden öncekilere benzerse de dil ye imge bakımından onlardan çok farklıdır. Bu kalıplar içinde kalarak Türk şiirine değişik bir anlatım, taze bir ses ve ahenk getiren şair, çağın sorunlarına karşı ilgisizdir. Süsten arınmış söyleyişi, yalın ve sade dili, şiir sezgisi ve şiir kurma gücüyle içindeki duyguları yansıtmağa, güzel günlerin anılarını tazelemeğe, bunlarda bir yaşama sevinci bulmağa çalışır. Dranas’ın insan hakkındaki görüşü karamsardır. bütün şiirlerinin özü sevmek, yaşamak ve ölüm kavramlarıdır denebilir.

Şiirlerinde hüzün ve umutsuzluk da vardır. Fahriye Abla, Serenad, Olvido adlı şiirleri çok tanınmıştır.

Ahmet Muhip Dranas, 21 Haziran 1980 tarihinde 71 yaşında Ankara’da öldü. Vasiyeti üzerine Sinop’un Salı köyünde gömüldü.

Ahmet Muhip Dranas, 1941 yılında Münire Dıranas ile evlendi. Çocukları yoktur.

“Fahriye Abla” 1984 yılında Yavuz Turgul tarafından filme çekildi; başrolü Müjde Ar oynadı.

Eserler :
Oyun :
1947 – Gölgeler
1947 – Çıkmaz (O Böyle İstemezdi’nin ilk yazımı)
1948 – O Böyle İstemezdi
1977 – Oyunlar (Gölgeler ve Çıkmaz bir arada)
Bitmez Tükenmez Can Sıkıntısı
Büyük Olsun
Atlıkarınca
Olvido
Kar

Şiirler :
Şiirler (1974)
Kırık Saz (1975 T. Fikret’ten)
Fahriye Abla
Rüzgar

Şiirinden örnekler ;

İlgili Makaleler

Ahmet Muhip Dranas hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu