Rene Goscinny kimdir

Ad Soyad: Rene Goscinny Doğum Tarihi: 14 Ağustos 1926 Nereli: Paris, Fransa Meslekler: Ölüm Tarihi: 05 Kasım 1977

Rene Goscinny kimdir, Avrupa Çizgiromanı’nın en çok tanınan iki eseri olan Asterix ve Lucky Luke‘u yaratmış olan Fransız çizgiroman yazarı, editörü ve mizahçı. Morris ile beraber Lucky Luke [Türkiye’de tanınan adıyla Red Kit]’u yaratan Goscinny, Albert Uderzo ile beraber ise Asterix‘i yaratmıştır. Eserleri 20’den fazla dile çevrilen yazar, çizgiroman dünyasının en büyük ödülü olan Eisner Ödülü‘nün sahibidir.

Rene Goscinny, 14 Ağustos 1926 tarihinde, Paris, Fransa‘da dünyaya geldi. Babasının işi dolayısıyla henüz iki yaşındayken ailesi ile beraber Arjantin‘e taşınan Rene, çocukluğunu Buoenos Aires‘de geçirdi. Burada bulunan Fransız okullarında okuyan Goscinny, komik kişiliği ile dikkat çekiyor ve boş zamanlarının çoğunu çizgiroman okuyarak geçiriyordu.

1943 yılında liseden mezun olan Goscinny, aynı yılın sonlarında babasını beyin kanaması yüzünden kaybedince ailenin ekonomik yükünü hafifletmek için iş aramaya başladı. Annesi ile beraber Arjantin’i terkeden Goscinny, 1945 yılında New York‘a taşınmamak için Fransa’ya giden ve burada orduya yazılan Goscinny, 141. Alpine Piyade Bölüğü‘nde onbaşı olarak görev aldı; fakat kısa süre içerisinde çizime olan yeteneğini farkeden üstleri sayesinde bölüğün resimlendiricisi oldu ve de ordu için pek çok poster ve bildirge hazırladı.

1947 yılında New York‘a dönen Goscinny, burada ilk çizgiromanı olan The Girl with The Eyes of Gold‘u yayınladı. New York’a dönmesinin ardından parasız ve işsiz bir yıl geçiren yazar, ileriki yıllarda dünyanın en bilinen karikatür dergisi haline gelecek olan mad’i çıkartan arkadaşları Will Elder ve Jack Davis ile beraber 1948 yılında ufak bir radyo istasyonunda çalışmaya başladı.

1951 yılında tanıştığı Georges Troistontaines tarafından tekrar Paris‘e dönmeye ikna edilen Goscinny, burada Troistontaines’in sahip olduğu World Press Agency adlı bir basın ajansında çalışmaya başladı. Bir yandan da ilisturasyon ve yazım işlerine geri dönen başarılı yazar, burada Spirpu ve Pilote dergilerinde yayınlanan Lucky Luke ya da ülkemizde bilinen adıyla Red Kit üzerinde çalışmaya başladı. İlk olarak 1955 yılında yayınlanan Red Kit‘i Goscinny yazıyor, Morris ise çiziyordu.

1955 yılından 1960‘lı yılların sonuna kadar aralarında Modeste et Pompon, Le Petit Nicolas ve Les Dingodossiers’in de yer aldığı bir dizi eserin senaryonusu çizen yazar, bu eserleri ağırlıklı olaran Tintin, Pilote ve Record dergilerinde yayınladı.

Goscinny’nin Red Kit sonrasında dünyaya getirdiği eserler arasında en bilineni ise Asterix oldu. Roma İmparatoru’na kafa tutan bir avuç Galya‘lı köylünün başından geçenlerin anlatıldığı Asterix, Red Kit ile beraber Amerika ve Türkiye‘de en fazla tanınan Avrupa kökenli çizgiroman olma ünvanını elde etti. Her iki eseri de ölümüne kadar yazmaya devam eden Goscinny’nin eserleri 22 dile çevrildi; bu kendi alanında bir rekordu.

Rene Goscinny, 5 Kasım 1977 tarihinde, Paris‘de geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra yarım kalan eserleri Red Kit ve Asterix başka yazarlar tarafından devam ettirildiyse de hayranları tarafından asla Goscinny’nin yazdıkları kadar kabul görmediler.

Gilberte Pollaro Millo ile evli olan Goscinny, bu evlilikten kendisi gibi yazar olan tek bir çocuğa; Anne Goscinny‘ye sahipti.

Kazandığı Ödüller

Adamson Ödülü, 1974, En İyi Uluslararası Çizgiroman Sanatçısı

Eisner Ödülü, 2005, Yaşamboyu Başarı Ödülü.

İlgili Makaleler

Rene Goscinny hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu