Lewis Carroll kimdir

Ad Soyad: Lewis Carroll Doğum Tarihi: 27 Ocak 1983 Nereli: Daresbury, İngiltere Meslekler: , Ölüm Tarihi: 14 Ocak 1898

Lewis Carroll kimdir, İngiliz yazar, mantıkçı, matematikçi, yazar ve fotografçı. Sembolik mantık üzerine yazdığı önemli eserleri bulunsa da asıl ününü Alice Harikalar Diyarında, Aynanın İçinden, Köpan Avı gibi önemli edebi eserleri ile kazanmıştır.

Lewis Carroll ya da doğum adıyla Charles Lutwidge Dodgson, 27 Ocak 1832 tarihinde, Daresbury, İngiltere’de dünyaya geldi. Onbir çocuklu kalabalık bir ailenin üçüncü çocuğu olan Caroll, ilk eğitimini evde, ailesinin yanında aldı. Oniki yaşındayken Richmond School ile orta öğretime başladı ve daha sonra Rugby School’da eğitimini tamamladı.

1849 yılında Rugby School’dan ayrılan Caroll, 1851 yılında Oxford Üniversitesi’ne yazıldı. Okulda çalışkan bir öğrenci olmamasına karşılık matematik dalında gösterdiği olağanüstü başarılar sayesinde eğitimini sürdürmek için gereken bursu almaya hak kazandı ve Christ Church okulunda matematik doçenti olarak çalışmaya başladı.

Genç yae kısa hikayelere ilgi duyan Carroll, ilk olarak Mischmasch adlı dergide yayınlattığı eserlerini, 18541856 yılları arasında The Comic Times ve Oxford Critic gibi daha geniş kitlelere ulaşabilen dergilerde yayınlatarak edebiyat çevresinde adını duyurmaya başladı. 1986 yılında, Solitude adlı kısa hikayesinde kullandığı Lewis Carroll takma adını, daha sonra bütün eserlerinde kullanmaya başladı.

1962 yılında, en büyük eseri olarak tanınan Alice Harikalar Diyarında’nın temellerini atmaya başlayan Carroll, bu eseri aile dostları olan Henry Liddell’in kızı Alice Liddell’den ilham alarak tasarladı. Eser, ilk olarak 1965 yılında, Lewis Carroll yazar adı altında yayınlandı ve kısa sürede yazara büyük bir ün getirdi. Kitabın devamı olan Aynanın İçinden, 1871 yılında yayınlandı ve ilk kitabın ününe yetişemese de başarılı bir edebi eser olarak olumlu eleştiriler aldı.

Carroll’un Alice’den sonra en fazla bilinen ve sevilen yapıtı olan Köpan Avı, hayali bir yaratığın peşine düşmüş olan garip bir gemi tayfasının yolculuğunu konu alan, tek parça, uzun ve tamamıyla manasız bir şiirdi. Dante Gabriel tarafından resimlenen kitabın ilk baskısı, 1876 yılında piyasaya sürüldü.

Yazarlık ve matematikçiliğin yanı sıra farklı ilgi alanları da olan Carroll, 1986 yılında, amcası Skeffington Lutwidge’dan ilham alarak başladığı fotograf sanatçılığında tanınan bir isim oldu ve 1880 yılında fotograf çekmeyi bırakana kadar 3000’den fazla kareye imza attı. Fotograflarında temel olarak insanları, köpekleri, ağaçları kullanan Carroll, çektiği bazı yarı-nü çocuk fotografları nedeniyle sübyancılıkla suçlandıysa da bu suçlama asla doğrulanmadı.

Karanlıkta yazmaya yarayan yazı tableti, Scrabble’ın temeli sayılabilecek mantık oyunları, dünyanın farklı ülkelerine yapılan geziler t Church’deki öğretim görevlisi pozisyonu da 1881 yılına kadar devam ettirdi.

Levis Carroll, 14 Ocak 1898 yılında, Guildford, Surrey, İngiltere’de bulunan kızkardeşinin evinde, zaatüreden vefat etti.Naaşı, Guildford’da bulunan Mounth Mezarlığı’na gömüldü.

İlgili Makaleler

Lewis Carroll hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu