Yücel Altunbaşak kimdir

Ad Soyad: Yücel Altunbaşak Doğum Tarihi: 1971 Nereli: Kayseri Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Yücel Altunbaşak kimdir, TÜBİTAK Başkanıdır.

Yücel Altunbaşak, 1971 yılında Kayseri‘de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladı. İzmir Fen Lisesi’nden 1987 yılında mezun oldu.

1992 yılında Ankara, Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1992 yılında doktora eğitimi için ABD‘ye gitti. 1993 yılında yüksek lisansını New York, Rochester Üniversitesinde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamladı. Hemen ardından doktorasını da burada yaparak 1996 yılında Dr. Oldu. 1996 yılında Hewlett–Packard’ın Kaliforniya, Silikon Vadisi’ndeki Palo Alto Araştırma Laboratuvarlarında göreve başladı. Aynı dönemde Kaliforniya, Stanford ve San Jose Devlet Üniversitelerinde danışman yardımcı doçent olarak dersler verdi.

1990 ve 1991 yılları arasında Kayseri’de Türk Telekom’da yaz stajını yaptı.

Silikon Vadisinde 3 yıl çalıştıktan sonra 1999 yılında, Atlanta, Georgia, (GATECH) Georgia Institute of Technology’de Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde yardımcı doçent olarak işe başladı. Burada 10 yıl çalıştı. Uydu ve kablo TV şirketlerine MPEG video sıkıştırıcı cihaz�başak’ın geliştirdiği ürün prototipini lisanslayarak başarılı bir şekilde satışına başladı.

2003-2006 yaz aylarında Sabancı Üniversitesi‘nin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde Network Öğretim Üyesi kadrosunda çalıştı. 2005 – 2008 yılları arasında Manisa‘da Vestel ile danışman olarak çalışmaya başladı. 2004 yılında Doçent Doktor, 2009 yılında Profesör oldu. Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, LCD TV’ler için TÜSİAD Jüri Özel Ödülüne layık görülen “Pixellence” markalı görüntü işleme projesinin başlatılmasına öncülük etti. Uluslararası alanda Sayısal İşaret İşleme üzerine yaptığı akademik çalışmaları ile adından söz ettirdi.

Araştırmaları bugüne kadar 170’den fazla makale ve 40’dan fazla patent/patent başvurusu ile sonuçlandı. Bazı buluşları hâlihazırda lisanslanmış ve çeşitli ürünlere girmiştir. Kurucu ve danışman olarak yeni kurulan teknoloji şirketleriyle aktif olarak ilgilenmektedir. Alanının prestijli dergilerinde editörlük ve mesleki örgütlerde başkanlık yapmaktadır. Çok sayıda akademik onur, ödül ve taltifleri bulunmaktadır.

Temmuz 2009 ayında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesine Rektör olan Yücel Altunbaşak, 2009-2011 yılları arasında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin Rektörlük görevinde bulundu.

Yücel Altunbaşak, 26 Ağustos 2011 tarihinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı olarak göreve getirildi.

Yücel Altunbaşak, evlidir. Melike adında bir kızı vardır.

İlgili Makaleler

Yücel Altunbaşak hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu