Yakup Satar kimdir

Ad Soyad: Yakup Satar Doğum Tarihi: ?? ?? 1898 Nereli: Kırım Meslekler: Ölüm Tarihi: 02 Nisan 2008

Yakup Satar, 1898 yılında, Kırım’da dünyay geldi. Annesi Bahtlı Hanım, babası ise Hızır Bey’di. Ailesi ile beraber 5 yaşındayken Eskişehir’e göçen Satar, 1915 yılında Osmanlı Ordusu’na katıldı.

1917 yılında özel bir görevle Bağdat’a giden 50 kişilik Osmanlı birliğinin içerisinde yer alan Satar, bu görevin iptal edilmesiyle birlikte normal tabura katılarak Bağdat’da askerlik görevine devam etti. İstanbul’un işgan İngiliz askerlerine teslim olması sonucunda esir düşen Satar, iki yıl boyunca esir hayatı yaşadı.

1919 yılında yapılan esir değişimi sonrası memleketine kavuşan Satar, Eskişehir’de kısa bir süre kaldıktan sonra Milli Mücadele’ye katılmak üzere Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kuvvetlerine katıldı.

Savaşın sona ermesinin ardından çiftçi olarak uzun süre çalışan Satar, hayatının sonuna kadar Eskişehir’de ikamet etti. 6 çocuğu, 50’ye yakın torunu bulunan kahraman gazi, 110. Yaşgününden kısa bir süre önce rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. İyileşmesinin ardından doktorları tarafından evine gönderilen Satar, 2 Nisan 2008 tarihinde Seyitgazi, Eskişehir’de bulunan evinde hayata gözlerini yumdu. Cenazesi 6 Nisan 2008 tarihinde yapılan büyük bir törenle toprağa verildi.

Yakup Satar, kendisi gibi son sağ kalan gazi arkadaşları olan Ömer Küyük ve Veysel Turan’la beraber, yönetmenliğini Nesli Çölgeçen’in yaptığı Son Buluşma (2007) adlı belgesel filmine Kurtuluş Savaşı ile ilgili anılarını aktarmıştır.

İlgili Makaleler

Yakup Satar hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu