William Tell kimdir

Ad Soyad: William Tell Doğum Tarihi: - Nereli: İsviçre Meslekler: Ölüm Tarihi: --

William Tell kimdir, Efsanevî İsviçreli kahraman

William Tell‘in yaşadığı dönem 13. Yüzyıl sonu ve 14. yüzyıl başı olarak tahmin edilmektedir. İsviçre‘de Dört Kanton Gölü’nün çevresindeki Uri kantonundaki Bürglen köyünde doğup büyüdü. İyi bir avcı ve nişancı olmuştur. Yaşadığı bölge; İsviçre’yi, İmparator I. Albert adına yöneten Vali Gessler tarafından baskı altındadır.

Bir günf kentine gelen William Tell, Avusturyalı vali Gessler’in şapkasının kent meydanına dikilen bir sırığın tepesine asılmış olduğunu görür. Meydandan geçen herkesin, Avusturya egemenliğini simgeleyen bu şapkayı saygıyla selâmlamasını emretmiştir vali.

Böylece kimin imparatora sadık olduğunu öğrenecektir. Usta bir arbaletçi olan Tell, şapkaya selam vermeyince tutuklanıp valinin huzuruna çıkartılır. Vali onun okçuluktaki ününü duymuştur ve kendi gözleriyle de görmek ister. Böylece çok zalim bir mizansen hazırlatır: Tell’in oğlunun başına bir elma koyarak meydana getirtir ve Tell’e yüz adımdan elmayı vurmasını yoksa asi olarak oğluyla beraber idam edileceğini söyler. Çaresiz kalan Tell eline iki ok alır, birincisini atar ve elmayı vurur. Kendisine neden 2 ok aldığı sorulduğunda, “birincisiyle oğlumu vursaydım ikincisiyle Gessler`i vuracaktım” der.

Bunun üzerine çok kızan Gessler, Tell`inWilliam Tell, hapsedilmek üzere Gessler’in Luzern Gölü kıyısındaki Küssnacht zindanlarına gemi ile götürülürken çıkan bir fırtınadan yararlanarak kaçmayı başarır ve gemiden atlayıp sahile çıkar. Bu olaydan sonra Tell dağlara kaçıp Ìsviçre`nin bağımsızlığı için savaşa başlar. Pek çok olayların sonunda Tell, Küssnacht yakınlarında Gessler’i öldürür. Bu olay da 1291 yılında Ìsviçreliler’e Avusturya’ya karşı ayaklanmak için cesaret verir.

Wilhelm Tell, milliyetçiliğin doğduğu yıllarda, Friedrich von Schiller’in yazdığı (1804), ismini taşıyan muhteşem piyes sayesinde dünya çapında ün sahibi olmuştur.

William Tell;Almanca: Wilhelm Tell, Fransızca: Guillaume (Giyom)Tell olarak söylenir.

Wilhelm Tell’in hayat hikâyesi bir çok şaire ve besteciye ilham kaynağı olmuştur.

İlgili Makaleler

William Tell hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu