Ferruccio Lamborghini kimdir

Ad Soyad: Ferruccio Lamborghini Doğum Tarihi: 28 Nisan 1916 Nereli: Renazzo di Cento, İtalya Meslekler: Ölüm Tarihi: 20 Şubat 1993

Ferruccio Lamborghini kimdir, Ferruccio Lamborghini, İtalyan araba üreticisi, Lamborghini markasının kurucusu.

28 Nisan 1916’da İtalya’nın Ferrara kentine bağlı Renazzo di Cento adında bir köyde, çiftçilik yapan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Lamborghini, küçük yaşlarında mekanikle ilgilenmek istediğinin farkına vardı. Babasının traktörüyle çalışmaya başlayan Lamborghini, daha sonra Bolonya’daki bir teknik okula kaydoldu.

II. Dünya Savaşı sırasında İtalyan Hava Kuvvetleri’ne giren ve burada taşımacılık görevini üstlenen Lamborghini, 1944 yılında İngiliz güçlerinin esiri oldu. Esirlik günlerinde ordunun motor departmanında çalıştırıldı.

Savaştan sonra evine dönen ve savaşta kullanılan eski malzeme ve araçları çiftçilerin kullanabileceği traktörlere borghini, zaman içinde küçük bir garajda başladığı bu traktör işini zamanla geliştirermesinin ardından daha büyük bir yere geçti.

Bu sırada Fiat arabalar üzerinde de çalışmaya başlayan Lamborghini kendisi için ürettiği Fiat Topolino ile 1948 model Mille Miglia’yı yarıştırdı. 1949’da artık eski parçalardan araç yapmayı bırakarak Lamborghini Trattrice adını verdiği kendi fabrikasını kurdu ve üretime başladı. Kısa süre içinde Lamborghini traktörleri İtalya’da bir numara haline geldi.

Kurduğu fabrika sayesinde hatırı sayılır ölçüde paraya sahip olan Lamborghini, havalandırma ve merkezi ısıtma sistemleri üretimi yapılan ikinci fabrikayı açmasının ardından adını İtalya’nın en zengin kişileri arasına girdi.

Arabalara olan ilgisi bilinen Lamborghini’nin o dönemde Mercedes SL300, Jaguar ve Ferrari gibi arabaları olduğu bilinmektedir. Kullandığı Ferrari’nin debriyajının sorun yaratmasının ardından durumu Enzo Ferrari ile görüşmek isteyen Lamborghini’nin talebi geri çevirildi. Daha sonra sorununu, arabasındaki debriyajın yerine kendi traktörlerinde kullandığı Borg&Beck marka debriyajla değiştirerek çözen Ferruccio Lamborghini, artık yeni bir iş kurmasının zamanı geldiğinin farkına vardı. Bu yeni iş yarış arabalarıydı. Böylece Sant’Agata’da yeni bir fabrika kuran Lamborghini, birçok otorite tarafından o zamanın en iyi arabalarını üretmeye başladı.

Ancak 1970’lerin başlarında işleri bozulmaya başlayınca fabrikalarının bir kısmını satmak durumunda kalan Lamborghini, kendini emekliye ayırarak İtalya’nın güneyindeki Perugia’ya taşındı ve burada “Miura’nın Kanı” adını verdiği şarapları üretmeye başladı. Trasimone nehri yakınındaki La Fiorita isimli evin bir kısmı, Farın sergilendiği özel bir müze halindedir. Bu arabaların arasında Ferruccio’nun favori arabası Lamborghini Miura da bulunur.

Lamborghini markasının logosundaki boğa, Ferruccio’nun boğa burcu olmasından yola çıkılarak tasarlanmıştır.

Ferruccio Lamborghini 20 Şubat 1993 tarihinde Perugia’da öldü.

İlgili Makaleler

Ferruccio Lamborghini hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu