Wes Craven kimdir

Ad Soyad: Wes Craven Doğum Tarihi: 02 Ağustos 1939 Nereli: Ohio, ABD Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Wes Craven, 2 Ağustos 1939‘da Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde dünyaya geldi. Wheaton Üniversitesi’nde yazarlık ve psikoloji okuduktan sonra John Hopkins Üniversitesi’nde yazarlık seminerlerine katıldı ve bu üniversiteden master yaparak mezun oldu. Sinema sektöründe ilk işine New York’da ses teknisyenliği yaparak başladı.

Bu dönemde daha sonra karısı olacak Bonnie Broecker ile tanıştı. Wes Craven’nin yönetmenliğe ilk adımı 1971 yılında Sean Cunningham‘la beraber “Together” filmiyle başladı. Ardından ilk filmi “The Last House on The Left”i 1972 yılında tamamladı. Yönetmen daha ilk filmi ile tarzını belli etmiş ve korku sinemasının değişmez isimlerinden biri olacağını göstermişti. Filmin yakaladığı başarının ardından 1977 yılında “Hills Have Eyes” adlı filmi çekti. Bu film ile Sitges Film Festivali’nde eleştirmenlerin beğenisini topladı.

Yönetmenin asıl çıkış yapması 1984 yılında “Fredy Krueger” ismi ile bütünleşen serinin ilk filmi “A Nightmare on Elm Street”(Elm Sokağında Kabuslar) ile oldu. Johnny Depp de bu filmdeki rolüyle daha sonra çıkış yapacaktı. Serinin diğer 7 filminden sadece 2’sinin yönetmenliği yaptı.

Bu başarısının ardından 1985 yılında “Hills Have Eyes” serisinin ikincisini yönetti. Korku sinemasının en popüler olduğu bu dönemde artık kalsikler arasında yerini almış “The Serpent And The Rainbow” adlı filmi çekti. 1995 yılında başrolünde Eddie Murphy‘nin yer aldığı “Vampire in Brooklyn”nin yönetmenliğini yaptı.

1996 yılında ilki çekilen ve Wes Craven adı ile bütünleşen “Screem” serisinin ilk filmini çekti. Gişede inanılmaz bir hasılat yapan filmin 1997 ve 2000 yılında çekilen devam filmlerinde de aynı yönetmen ile çalışıldı. Wes Crevan, en son 2006 yılında 20 yönetmenin ortak çalışması olan ve Paris’i anlatan “I Love You Paris” adlı çalışmada yer aldı.

İlgili Makaleler

Wes Craven hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu