Zeki Demirkubuz kimdir

Ad Soyad: Zeki Demirkubuz Doğum Tarihi: 01 Ekim 1964 Nereli: Isparta Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Zeki Demirkubuz kimdir, Zeki Demirkubuz, 1 Ekim 1964 tarihinde Isparta’da doğmuştur. Ortaokulu Isparta’da Gönen Öğretmen Okulu’nda okudu. Sonra Liseye İstanbul’da başladı ama ikinci yarı yıl başlayınca okulu bıraktı ve konf olarak çalıştı.

Solcu bir siyasi örgüte üye olduğu için 1980 darbesinden sonra tutuklanıp üç yıl hapis yattı. Tahliyesinden sonra Anadolu’nun çeşitli kentlerinde işportacılık yaptı. Askerliğini erteleyebilmek için okula dönmeye karar verdi ve liseyi dışarıdan bitirerek İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne girdi ve mezun oldu.

Sinemaya 1986 yılında Zeki Ökten‘in asistanlığını yaparak başladı. İlk uzun filmi C Blok’u 1994 yılında yaptı. Venedik Film Festivali’nde gösterilen Masumiyet (1997) ve Locil olmak üzere birçok uluslararası festivalde gösterilen Üçüncü Sayfa (1999) filmi ile eleştirmenlerin ve izleyicilerin dikkatini çekti.

Ardından “Karanlık Üstüne Öyküler” üçlemesinin ilk filmi olan ve her ikisi de Cannes’da “Belirli Bir Bakış” bölümünde gösterilen Yazgı ve İtiraf’ı 2001 yılında çekti. Üçüncü hala çekilmedi.

Senaryosunu yazdığı, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği 2001 yapımı ‘Yazgı’ ile 38. Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Yönetmen’ seçildi.

Demirkubuz, sinema izleği olarak Dostoyevski’nin kendisi için temel referans olduğunu belirtmiştir. İnsanın temel ahlaki zorunları olan; aşk, feregat, yenilgi, kötülük, absurt ve ölüm gibi temaları birbiri ardına işleyen senaryolarını sinemaya aktamıştır.
Zeki Demirkubuz’un “Kader” adlı filmi 2006 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü almıştır.

Yönettiği Filmler :
1994 – C Blok
1997 – Masumiyet
1999 – Üçüncü Sayfa
2001 – İtiraf
2001 – Yazgı
2003 – Bekleme Odası
2006 – Kader
2009 – Kıskanmak
2012 – Yeraltı

İlgili Makaleler

Zeki Demirkubuz hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu