Turgay Ciner kimdir

Ad Soyad: Turgay Ciner Doğum Tarihi: 01 Mart 1956 Nereli: Hopa, Artvin Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Turgay Ciner kimdir, HAVAŞ Hava Alanları ve Yer Hizmetleri A.Ş., Park Holding, Yazeks A.Ş, Cinteks A.Ş., Cinerler Oto Ltd, Park enerji Ltd., Taç Santral AŞ ve Ceytaş AŞ adlı kuruluşların yönetim kurulu başkanlıklarını yapmaktadır.

Turgay Ciner, 1 Mart 1956 tarihinde Artvin‘in Hopa ilçesinde doğmuştur. Annesinin adı Naciye, babasının adı Hüsnü’dür. Tuncer Ciner adında abisi vardır. Turgay Ciner, uzun yıllar önce Hopa ilçesindeki arazilerini satarak İstanbul’a göçetmiştir.

Lise öğrenciliği yıllarında çay ocaklarında çıraklık yaptı, üniversite yıllarında oto yedek parçacılığı yaparak ticarete atıldı.

7 Mart 1978 tarihinde k 2004 tarihinde grubun adı Ciner Grubu oldu.

1984 yılında 28 yaşında İstanbul Talimhanede bulunan dükkânında abisi Tuncer Ciner ile Almanya‘dan Mercedes otomobil ithal etmeye başlaması ilk önemli ticari girişimidir. Turgay Ciner ve abisi Tuncer Ciner hakkında, çok sayıda Mercedes otomobili yurda kaçak soktukları nedeniyle 1995 ve 1998 yılında ‘Teşekkül Halinde Kaçakçılık’ suçlaması ile birkaç ayrı dava açıldı.

1988 yılında 32 yaşına geldiğinde Anadolu Endüstri Holding’in ortaklarından Osman Yazıcı ile birlikte ortak iş yapmaya başlamış olup, Anadolu Endüstri’nin Irak’taki taahhütlük işlerini devralarak 1990 yılına kadar Irak‘ta anahtar teslim işler yapmıştır.

1991 yılında da Körfez krizi ile birlikte Irak pazarını bırakıp, Orta Asya’ya yönelmiş, ağırlıklı olarak Özbekistan ve Tacikistan ile iş yapmaya başlamıştır. Rus pazarına yönelen Ciner, bölgede tekstil yatırımlarına başlamıştır. Bu manada Türkiye’de ise Ceytaş, Mensucat Santral ve Penyelüks’ü satın aldı. Özbekistan’da devlet için anahtar teslimi entegre tekstil fabrikaları kurmaya başladı.

1993 yılında Ceyhan’daki Ceytaş İplik fabrikasını İş Bankası’ndan satın alarak tekstil sektörüne girdi. 1994 yılında Bezmen Grubu’na ait Mensucat Santral’i satın aldı ve adını Taç Santral olarak değiştirdi. Turgay Ciner, çamaşır kralı Cüneyt Ayral’dan da Edirne-Kapıkule yolu üzerinde kurulu bulunun Penyelüks’ü satın almıştı.

1995 yılında özelleştirilen Havaş‘ın (Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş.) yüzde 60’ını daha sonra da 1998’de ise tamamını satın aldı. 1997 yılında, İsviçre Havayolları (Swissair) ile işletme ortağı oldu.
Mart 1999’da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne iç çamaşırı satmak için anlaştı. Ekim 1999’da Turgay Ciner’in babasının ismini verdiği Hopa Hüsnü Ciner İlköğretim Okulu’nu açılışını ANAP lideri Mesut Yılmaz yaptı.

Aralık 1999’da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel eğitim hizmetlerine katkıda bulunan Turgay Ciner’e ‘‘Üstün Hizmet Madalyası” verdi.

1998 yılında Sabah Grubu’na ortak olarak medya sektörüne girmiş oldu. Ekim 2000’da satın aldı. Ciner Grubu, daha sonra Kanaltürk’ü alma girişimi sonuç vermeyince Kanal 1 ve Habertürk kanallarını satın aldı. Nisan 2009’da Habertürk gazetesini yayın hayatına soktu.

Ciner Yayın Grubu, Ciner Yayın Holding olarak; Gazete Habertürk, Ciner Medya Yatırımları, Ciner Gazete Dergi (dergi yayıncılığı), Habertürk Gazetecilik ve Matbaacılık, C Yapım Filmcilik, GD Gazete Dergi (dergi yayıncılığı) gibi medya şirketlerine sahip olmasının yanında Habertürk TV ve Bloomberg HT ve bu kanalların radyosunu da elinde tutuyor.

Enerji ve Madencilik ise, Park Termik, Park Teknik, Eti Soda, Park Enerji, Park Elektrik, Silopi Elektrik Üretim, Park Toptan Elektrik Enerjisi Satış, Park Maden ve Riotur sektörlerini sahip. Ticaret, Sanayi ve Hizmet sektörlerinde Park Holding, ETİ Hava Taşımacılığı A.Ş., Park Tıp Sağlık, Havaş, Larespark Hotel, Park Denizcilik, Denmar, Park Sigorta, Park Cam, Ciner Denizcilik, Ciner Gemi, Lares Truzim’e sahip.

2011 yılında Kasımpaşa Spor Kulübü ve Mayıs 2013 ayında Show Tv’yi 402 milyon dolara satın aldı.
Ciner Grubu’nun vizyonu içinde ifadesini bulan; “50 BİN 50”, yani “50 bin kişilik iş gücüne ulaşılması ile 50 eğitim kurumu inşası ve Milli Eğitim’e devri” hedefi çerçevesinde, sayıları her yıl artan modern eğitim kurumları inşa ettirilerek, Türk Milli Eğitimi’nin hizmetine sunulmaktadır.

Turgay Ciner, ilk eşi Ayşe Mevhibe Çağlayan ile evlendi. Dahavardır.

Turgay Ciner, 29 Mart 2006 tarihinde ünlü siyasetçi Hüsamettin Özkan‘ın kızı Didem Özkan ile evlendi.

Ciner Grubu bugün;

Ciner Enerji ve Madencilik Grubu
Ciner Medya Grubu
Ciner Ticaret, Sanayi ve Hizmet Grubu

adı altında 3 grup ve çeşitli şirketleri ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Her yıl Türkiye’nin en yüksek vergi ödeyen grupları arasında yer alan Ciner Grubu’nda hali hazırda 9 bin 700 kişi istihdam edilmektedir.

İlgili Makaleler

Turgay Ciner hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu