Limasollu Naci kimdir

Ad Soyad: Limasollu Naci Doğum Tarihi: 08 Ekim 1921 Nereli: Kıbrıs Meslekler: , , Ölüm Tarihi: 10 Mayıs 1992

Limasollu Naci kimdir, Türkiye’de mektupla yabancı dil eğitimini başlatan kişidir.

Limasollu Naci, 8 Ekim 1921 tarihinde Kıbrıs‘ın Limasol şehrinde doğmuştur. Dört yaşında dedesi ve ninesi ile birlikte Antalya‘ya taşındılar. Daha çocuk yaşta Antalya’da amcası Fikri Göksay’ın fotoğraf atölyesinde çalıştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi’nde öğrenci iken, fotoğrafçılığa devam etti Halk arasında şip-şakcılık denen uygulamayı İstanbul’da başlattı.

İlk fotoğraf sergisini 1947 yılında İstanbul Ünivei’nde, ikinci sergisini 1948 yılında Beyoğlu Halkevi’nde açtı. Paris ve Londra‘da sergiler açtı.

Limasollu Naci, Türkiye’de fotoğrafın bir sanat dalı olarak kabul edilmesini ilk sağlayan kişilerdendir. 1948 yılında İtalya‘nın Turin şehrinde düzenlenen bir uluslararası fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü aldı.

Foto röportajlar gerçekleştirdi. Gazete ve dergilerde yazı ve fotoğrafları yayınlandı. 1948 yılında yayın hayatına başlayan Yeni İstanbul gazetesinde fotoğrafçı Ara Güler ile birlikte fotomuhabirliği yapmıştır.

Daha sonra ki yıllarda 1953 yılında Türkiye‘de mektupla yabancı dil eğitimini başlatan kişi oldu. O zamanlar Mektupla Öğretim adı verilen sistem, Türkiye için büyük bir yenilikti. Ders üniteleri, fasiküller halinde her hafta öğrencilere postalanıyordu. Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde yaygın olan bu sistemi, o günkü teknik zorluklar içinde gerçekleştirmek ve başarılı olmak büyük bir maceraydı ama, yöntem çok başarılı oldu ve 5-10 aboneyle başlayan mektupla öğretim, birkaç yıl içinde onbinlerce aboneye ulaştı.

1954 senesinde, Beyoğlu İstiklal Caddesinde, Türkiye’nin ilk yabancı dil dershanesini açtı. 1956 yılında o zamanki adı İngilizce Konuşma Kampı olan, yaz okulları faaliyetlerine başladı ve Karadeniz Bölgesinde Kastamonu Abana’da yaz okulu açtı. Daha sonra Bodrum-Karatoprak (şimdiki ismi ile Turgut Reis), Akbük ve Antalya’da da 1991 yılına kadar devam edildi.

Limasollu Naci, 10 Mayıs 1992 tarihinde Muğla, Bodrum, Turgut Reis‘de 71 yaşında ölmüştür.

İlgili Makaleler

Limasollu Naci hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu