Tuluyhan Uğurlu kimdir

Ad Soyad: Tuluyhan Uğurlu Doğum Tarihi: 15 Kasım 1965 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Tuluyhan Uğurlu kimdir, Tuluyhan Uğurlu, 1965 doğumlu ünlü piyanist ve besteci. Ülkemizde İstanbul Kanatlarımın Altında adlı film için bestelediği müziklerle tanınan Uğurlu, 2005 yılında piyanosunu Kocatepe’ye çıkartarak Atatürk ve şehitler için seslendirdiği eserlerle bir ilke imza atmıştı. Uğurlu’nun son albümü “Dünya Başkenti İstanbul”, 2006 yılında yayınlandı.

Tuluyhan Uğurlu, 15 Kasım 1965’de İstanbul’da dünyaya geldi. Daha 4 yaşında iken piyano ile tanışan Uğurlu, kendisindeki yeteneğin keşfedilmesiyle 1969’da İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümü’nde eğitimine başladı ve Cemal Reşit Rey’in öğrencisi oldu. 1973 yılında devletin açtığı Harika Çocuklar Sınavı’nı kazanan Uğurlu, böylelikle ‘Dahi Çocuk Bursu’ kazandı ve yurt dışında yüksek müzik eğitimi yapma şansı verildi. Lise ve konservatuar eğitimini aynı yıl tamamladıktan sonra Viyana Müzik Akademisi’ne devam eden Uğurlu, burada master ve doktora eğitimlerini tamamladı.

Master eğitimi sırasında klasik eserleri çalmayı bırakan ve sadece kendi bestelediği eserleri seslendirmeye devam eden Uğurlu, 1987 yılında Avrupa’da verdiği canlı konserlerin kayıtlarından oluşturulan “Go With God” adlı albümü çıkardı. Ardından idolü Johann Sebastian Bach’tan esinlenerek inançla ilgili eserler meydana getiren Uğurlu, bunları Kutsal Kitaplardan Ayetler 1 (1993) ve Kutsal Kitaplardan Ayetler 2 (1997) isimli albümlerinde topladı.

1993 yılında Türkiye’ye dönen askerlik görevini yapan Uğurlu, ülkemizde “İstanbul Kanatlarımın Altında” adlı 1996 yapımı film için bestelediği müziklerle tanındı. 1998’de Cumhuriyetin 75. yıl kutlamalarıyla ilgili olarak “Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri” eserini, 1999’da ise depremin ardından “Şehrin Gözyaşları” isimli eserini albümleştirdi. Uğurlu, 2000 tarihli “Benim Babam Bir Ozandı” adlı albümün ardından, belgeseller için de çeşitli müzikler hazırladı ve bunları “Beyazıt’ta Zaman” (2002) isimli bir albümde topladı.

Tuluyhan Uğurlu, Türk Klasik müziğinde bir ilke imza atarak senfoni orkestrası, mehter takımı, Türk Müziği enstrümanları ve piyanoyu bir arada kullanarak meydana getirdiği ilk senfoni eserine “Senfoni Türk” adını verdi ve 2002 yılında yayımladı.

2003 yılı itibariyle konserlerini Nemrut Dağı, Sirkecabahçe, Yıldız, Çırağan ve Beylerbeyi Sarayları, Çimenlik Kalesi gibi tarihi değer taşıyan mekanlarda vermeye başlayan Uğurlu, 26 Ağustos 2005 sabahı saat 05:30’da eserlerini 1753 m yükseklikteki Kocatepe’de, Atatürk ve şehitler için seslendirdi.

2005’de İstanbul tanıtım filminin müziklerini de besteleyen Uğurlu, 2006’da “Dünya Başkenti İstanbul” isminde bir albüm çıkardı. Bu albüm için çıktığı ABD konser serisi kapsamında, Boston ve Washington D.C.‘de birer konser veren Uğurlu, albümüyle ilgili şöyle konuştu:

 

İlgili Makaleler

Tuluyhan Uğurlu hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu