Güneş Yakartepe kimdir

Ad Soyad: Güneş Yakartepe Doğum Tarihi: 26 Şubat 1997 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Güneş Yakartepe kimdir, 2014 yılında Pera Uluslararası Piyano Yarışması’nda “En İyi Türk Bestecisi Yorumcusu” ödülünü kazandı.

Güneş Yakartepe, 26 Şubat 1997 tarihinde Bakırköy, İstanbul’da doğmuştur. Babası Mehmet Yakartepe, annesi Zerrin Yakartepe, ablası Mavigül Yakartepe’dir. İlkokul ve ortaokulu İstanbul, Bakırköy’de İncirlik Ahmet Hamdi Tanpınar İlkokulunda 7.sınıfa kadar okudu. 7. sınıfta seviye sınavını başararak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı tam zamanlı piyano ve klarnet bölümlerini kazandı. Tercihini, müzik eğitimine yönelmesine neden olan piyanodan yana kullandı. Yar. Doç. Perim Hamidoğlu‘nun öğrencisi olarak konservatuar eğitimine başladı. Aynı konservatuarda tam zamanlı piyano eğitimine devam ederken, yarı zamanlı olarak klarnet eğitimini de sürdürdü ve 2012 yılında klarnet eğitiminden mezun oldu.

Güneş Ya, ilkokul 4. sınıfta ilk müzik dersine giren hocasının yeteneğini ve absolut kulağını (mutlak kulak) keşfetmesi ile başladı. Evinde 110 müzik enstrümanı olup, çalgıları oyuncağı gibi görmüş, hobi amaçlı hocalarından eğitimini almıştır. Bunlarda ustalık hedeflemese de her birinden çıkan sesleri ve nota sistemini tanımak kendisine avantaj sağladı. Güneş Yakartepe, 3,5 senede, 12 müzik türünde, 95 müzik aleti amatörce çalıp, söyleyen dünyadaki tek çocuktur. 13 yaşında iken annesinin doğum günü hediyesi olarak aldığı Akustik Piyano ile piyanistliğe karar kılmıştır.

10 yaşında, 10 enstrüman çalarak ve klarneti ile Kral Tv‘de Funda Arar‘ın müzik programına konuk sanatçı olarak ekrana çıkmıştır.

Güneş Yakartepe, 2013 yılında solistlik sınavını birincilikle kazanarak Genç Orkestra eşliğinde Bei ve Yunus Emre Kültür Merkezi’nde piyano konçertosu icra etti. 2014 yılında Pera Uluslararası Piyano Yarışması’nda “En İyi Türk Bestecisi Yorumcusu” ödülünü kazandı.

Liseyi klasik müzik piyano eğitiminde tamamladı. Bu arada farklı formlarda beste çalışmaları yaptı. Piyano ile Türk Müzik kültürünü birleştirme alanında uygulamalara ilgi duydu. Lisans döneminde, Türk makamlarını öğrenerek Türk Müziğini piyanoya uyarlamak konusunda çalışmalar yapmak ve bestecilik alanında kendini geliştirmek amacıyla İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü sınavına girdi ve bu bölümde okumaya hak kazandı.

Güneş Yakartepe, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda Kompozisyon bölümünde lisans öğrencisidir. Türk müziği yanında klasik batı müziğinde piyano eğitimine de devam etmektedir.

İTÜ Devlet Konservatuvarı’nda Asistan Öğrenci olarak çalışmakta, özel etkinliklerde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanatçısı olarak, İBB Kültür Etkinlikleri kapsamında konserler gerçekleştirmektedir.

Güneş Yakartepe’nin Türk ve Batı müziği sentezlemesiyle çok sesli enstrümantal besteleri ve Mevlana Celaleddini Rumi, Ahmet Haşim, Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Hamdi Tanpınar, Nazım Hikmet, Attila İlhan şiirlerinden oluşan tescilli piyano besteleri bulunmaktadır. Suriyeli mültecilerin dramından etkilenerek bestelediği, sözü ve müziği kendisine ait “Aylan’ın Çığlığı” bestesi ses getirdi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu, Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi, Beşiktaş Fulya Sanat Merkezi, Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi, Kadıköy Yeldeğirmeni Kültür Merkezi, Turing ve çeşitli kültür merkezlerinde piyano konserleri verdi.

Güneş Yakartepe, halen beste çalışmaları yanında; Türk tarihindeki klasikleri, Farabi‘den bu yana, Hafız Post, Buhurizade Mustafa Itri, Dede Efendi, Osmanlı Sultanlarının besteleri ve Osmanlıda Batı müziği üzerine piyano ile çalışmalar yapmaktadır.

15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişimine karşı koymak için sokağa dökülenlerden biri olduğu ve karşılaştığı coşku ve cesaretten çok etkilendiği açıklayan Yakartepe, Türkiye’nin Anayasa değişikliğini oylamak için sandık başına gittiği 16 Nisan 2017 Referandum’u için “benim kararım evet” isimli marş besteledi.

Çaldığı Enstrümanlar:
1- Yamaha or700 Klavye
2- Yamaha Blok Flüt
3- Darbuka ve Bongo
4- Ksilafon (Metalofon)
5- Dilli Kaval
6- Kromatik Mızıka
7- Saksafon
8- Kanun
9- Bağlama
10- Klasik Gitar
11- Yamaha Klarnet

Seslendirdiği Müzik türü :
1- Türk Pop Müziği
2- Türk Sanat Müziği
3- Türk Halk Müziği
4- Klasik Türk Müziği
5- Tasavvuf (Dini) Müziği
6- Arabesk Müziği
7- Fantezi Müziği
8- Rock Müziği
9- Rap Müziği
10- Yabancı Pop Müziği
11- Klasik Batı Müziği.

İlgili Makaleler

Güneş Yakartepe hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu