Tony Blair kimdir

Ad Soyad: Tony Blair Doğum Tarihi: 06 Mayıs 1953 Nereli: Edinburgh, İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Tony Blair kimdir, Anthony Charles Lynton Blair, 1953 doğumlu, İngiltere Başbakanı. Politik filozofisini “modern sosyal demokrasi” ve “üçüncü bir yol” olarak nitelendiren Blair, İşçi Partisi’ni seçimlerde 3 dönem üstüste birinci parti yaptı. Ancak dış politikada, özellikle Irak Savaşı sırasında Amerika’yı desteklemesi, bazı kesimlerden tepki toplamasına yol açtı.

Tony Blair, 6 Mayıs 1953’te Edinburgh, İngiltere’de dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük bir kısmını Durham’da geçirdi. Annesi Hazel Blair idi ve babası Leo Blair bir avukat ve öğretmendi. William Blair isimli bir ağabeyi ve Sarah Blair adında bir kız kardeşi vardı. 14 yaşındayken Durham’dan Edinburgh’e eğitimini tamamlamak üzere döndü, Fettes College’da okudu. Lisans derecesini Oxford Üniversitesi hukuk bölümünden aldı, ve o da babası gibi avukat olmak üzere yoluna devam etti.

Bir politikacı olarak 1975’te İşçi Partisi’ne üye olan Blair, 1983 seçimlerinde partisi başarılı olamasa da, genel seçimlerde bir koltuk sahibi olmayı başardı. Bu tarihten sonra kariyerinde hızlı bir dönemece giren Başbakan, 1984’te Hazine’de görev almak üzere terfi edildi. Ticaret ve endüstri sözcüsü olarak görev yaptı. 1988’de Bakanlar Kurulu’na seçildi ve enerji alanında devlet sekreteri oldu.

1992’deki seçimlerin ardından, İşçi Partisi’nin yeni lideri John Smith, Blair’ı sekreter olarak atadı. Ancak 1994’te Smith’in ani ölümünün ardından Blair, partinin çoğunluğunun kararı ile parti başkanı oldu. Liderliğinin hemen ardından, öncelikle İşçi Partisi’nin modernizasyonuyla ilgilenmeye başladı. Zafere ulaşabilmek için partiyi politik bir merkeze doğru kaydırmak istiyordu.

İşçi Partisi, 18 yıl muhalefette kaldıktan sonra, 1997 genel seçimerinden birinci parti olarak çıktı. Henüz 43 yaşında Başbakan olan Tony Blair, 1812’de Başbakan olan Lord Liverpool’un ardından “en genç başbakan” ünvanını taşıyan ikinci isim oldu.

Yeni hükümet, Blair’ın liderliğinde anayasal değişikliğe gitti, İskoçya ve Galler’de “yetki verme” tartışmasını sonuçlandırmak üzere referanduma gitti. Bunun dışında devletin öncelikli kounları olan eğitim ve sağlık alanlarına 42 milyar Euro’luk bir yatırım kaynağı ayırdı. 2001 yılı seçimlerinde Blair tekrar Başbakan seçildi. Görevinin bu ikinci dönemine genel anlamda dış politika ağır bastı. Bu dönemin en önemli olayları 11 Eylül saldırıları ve Irak Savaşı oldu. Politikacının bu dönem boyunca Amerikan dış politikasına açıkça destek verdiği görüldü. 2001 Afganistan ve 2003 Irak saldırılarına yanıtları, bu durumun en açık kanıtı oldu. Bu yüzden sadece İngiltere’den değil, tüm dünyada bazı kesimlerden ağır eleştiriler aldı.

Mayıs 2005’te yapılan seçimler sonucunda, Blair üçüncü dönem de Başbakan olarak seçildi. Yaptığı konuşmada bu dönem onun için en önemli konunun “saygı” olacağını söyledi. Okullarda, topluluklarda, köylerde, kasaba ve şehirlerde saygıyı geri getirmek istiyordu. Başbakan, 7 Eylül 2006’da yaptığı açıklamada 1 yıl içinde Başbakanlık koltuğunu başkasına devredeceğini açıkladı. Bu dönem boyunca da Blair ağır eleştiriler aldı. Bu eleştiriler politikacının dürüst olmadığını, otoriter olduğunu savunuyor, George W. Bush’un Orta Doğu politikalarına katıldığı için, özellikle 2006 İsrailLübnan ve İsrail-Filistin çatışmalarında onun yanında olduğu için hatalı olduğunu söylüyordu.

Blair, 1980’de bir avukat olan Cherie Booth QC ile evlendi. Dört çocukları bulunuyor. Başbakan’ın görev sırasında sağladığı en önemli gelişmelerden bazıları şunlar; sağlık ve eğitime ayrılan bütçenin artması, bu alanlarda pazar bazlı reformların yapılması, minimum ücret kavramını sunması, İskoçya ve Galler’e yetki devri için anayasal değişikliğe gidilmesi ve Kuzey İrlanda ile barış için ortaya çıkan gelişmeler. Politikacının takma adı “Bambi”. Kardeşi William James Lynton Blair QC, 1991’den beri IMF ve Dünya Bankası’nın danışmanlığını üstleniyor. Çocuklarıyla vakit geçirmekten, Pazar günleri kilise ziyareti sonrası yüzmeye gitmekten zevk alıyor. Boş zamanlarında ise edebi klasikleri ve biyografiler okuyor, gitar çalıyor ve tenis oynuyor.

İlgili Makaleler

Tony Blair hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu