İzak Rabin kimdir

Ad Soyad: İzak Rabin Doğum Tarihi: 01 Mart 1922 Nereli: Kudüs Meslekler: , Ölüm Tarihi: 04 Kasım 1995

İzak Rabin kimdir, İsrailli politikacı ve asker.
1974-1977 yılları arasında İsrail‘in beşinci başbakanı olarak görev yaptı ve 1992-1995 tarihleri arasında yine Başbakan olarak görev yaptı.

İzak Rabin ; 1 Mart 1922 tarihinde Kudüs‘te doğdu Kadoorie Tarım Okulu’ndan mezun olan Rabin 18 yaşında Gizli Palmach Ordusu’na katıldı 1948 Savaşı’nda Kudüs çevresindeki önemli savaşlarda alay komutanlığı yaptı 1949′da Mısır’la mütareke görüşmelerine katıldı.

Sonraki yıllarda Genel Kurmay daire başkanlıkları ve ordu komutanlığı görevlerinde bulundu..
1964 yılında İsrail’in genelkurmay başkanı oldu 1967’de ki Altı Gün Savaşı’nda da genelkurmay başkanlığı görevi Rabin’deydi Savaştan sonra emekliye 1968 yılında ayrıldı, 27 yıllık askeri hayatına son vererek Washington büyükelçisi oldu İsrail ile ABD arasındaki siyasi ve stratejik ittifakın pekiştirilmesinde önemli rol oynadı.

Aralık 1973’te parlamentoya girdi ve İşçi Partisi’nden bakan oldu Haziran 1974’te de İsrail’in beşinci başbakanı oldu. Rabin, başbakanlığı döneminde Mısır ve Suriye ile ateşkes imzaladı

1984 koalisyon hükümetinde Savunma bakanlığı görevini aldı Rabin bu dönemde Lübnan’daki İsrail işgal kuvvetlerini tek taraflı olarak ilan edilen “güvenlik kuşağının” arkasına çekti (Güvenlik Kuşağı Lübnan topraklarının içine düşmektedir İsrail, kuzey sınırlarının güvenliği için burada bir özel bölge oluşturdu ve burada hıristiyan bir kumandanın emrinde özel ordu kurdu)

İntifada hareketinin şiddetle bastırılması görüşünü benimseyenlerdendir Filistinlilerin evlerini yıkma, şüphelileri mahkemeye çıkarmadan bir yıla kadar gözaltında tutma, Filistinliler’i sınır dışı etme gibi uygulamaları başlattı

Filistinli bir gazete satıcısının Rabin ile ilgili bir açıklaması şöyle: “O, savunma bakanlığı yaptığı sıralarda gösterileri yönlendirenlerin kol ve bacaklarının kırılması emrini vermişti Evlerin yıktırılmasının, sürgünlerin ve yerleşim bölgelerinin geliştirilmesinin sebebi yine odur ”

1993 yılında Rabin’in ikinci kez başbakanlık görevini yürüttüğü dönemde İsrail ile Filistin Özerk Yönetimi arasında Oslo Anlaşmasına, Yaser Arafat ile birlikte imza attı. 1994 yılında ise İsrail ile Ürdün arasında barış anlaşmalarını Merhum Kıral Hüseyin ile imzaladı.

İzak Rabin‘e 1994 yılında ikinci kez başbakanlık yaparken Şimon Perez ve Yaser Arafat ile birlikte Oslo Anlaşmaları’ndaki çabalarından ötürü Nobel Barış Ödülü verildi.

Başbakan Rabin, Oslo sürecine karşıtlığıyla bilinen 27 yaşındaki Yigal Amir adında aşırı sağcı bir İsrailli öğrenci tarafından 4 Kasım 1995 günü öldürüldü

İlgili Makaleler

İzak Rabin hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu